گروه تاریخ- معرفی و امکانات

 

گروه تاریخ

 با توجّه به اين‌که رشته تاريخ از جمله نخستين رشته‌هاي تحصيلي در دارالمعلمين مرکزي و سپس عالي بود و پس از تأسيس دانشگاه  تهران نيز رشته «تاريخ و جغرافيا» از اصلي‌ترين رشته‌هاي تحصيلي در دانشکده ادبيات به شمار آمد، مي‌توان گفت که سابقه فعّاليت رشته آموزشي تاريخ در نظام دانشگاهي ايران به نزديک به صد سال مي‌رسد.

 تاريخ طولاني فعّاليت گروه تاريخ در نظام دانشگاهي ايران را به کوتاهي و در دو دوره‌ی اصلي مي‌توان بررسي کرد:

 

   دوره‌ی يکم: از آغاز تا تأسيس گروه آموزشي تاريخ

  در دوره نخست ، الگوی آموزشی در دانشگاه تهران برگرفته از اصول آموزش عالی فرانسه بود و از این رو "تاریخ و جغرافیا یک رشته واحد محسوب می شد و دروس ارائه شده ترکیبی از مواد درسی تاریخ و جغرافیا بود . این دوره ی آموزشی از سال 1298 تا 1342 ادامه داشت

 نسل اول استادان تاريخ در اين دوره از برجسته‌ترين دانشمندان ايران به شمار مي‌رفتند. استاداني چون عباس اقبال آشتياني، غلام‌رضا رشيدياسمي، عبدالحسين‌خان شيباني (وحيدالملک)، سعيد نفيسي و نصرالله فلسفي از جمله اين دانشمندان بودند

 

 دوره‌ی دوم: دوران فعّاليت به صورت گروه تاريخ

  شايد بتوان گفت که مهم‌ترين تغيير در شکل نظام آموزش عالي ايران در سال تحصيلي 43-1342 صورت گرفت. در اين سال دانشگاه تهران در صدد برآمد تا شيوه و برنامه درسي دانشکده‌ها را از صورت پراکنده درسي خارج و درس‌ها و مواد آموزشي مشابه را در يک جا جمع کند.. دستاورد اين تصميم، ايجاد گروه‌هاي آموزشي در دانشگاه و از جمله در دانشکده ادبيات بود. در پي اين دگرگوني، گروه مستقل آموزشي تاريخ تأسيس گرديد و نظام آموزشي آن همانند امروز، بر اساس گذراندن واحدهاي درسي تغيير يافت

  تالار دکتر باستانی :

 

 ديگر تحول قابل توجّه در گروه تاريخ از اين ديدگاه، افتتاح تالارهاي جديد بود. کلاس 332 در سال تحصيلي 83-1382 پس از بازسازي و نصب تجهيزاتي که عمدتاً توسط منابع مالي اخذ شده از بيرون از دانشگاه فراهم آمده بود، به صورت کنوني درآمد و به پاس بيش از نيم قرن فعّاليت علمي استاد دکتر محمدابراهيم باستاني پاريزي، با کسب اجازه از اولياي محترم دانشکده ادبيات، به نام ايشان نامگذاري گرديد و براي مطالعات و تحقيقات مربوط به خليج فارس و آسياي مرکزي و قفقاز اختصاص يافت. افزون بر آن قسمتي از دفتر قديم گروه تاريخ در سال 1385 بازسازي و با استقرار تجهيزات نو، به عنوان كارگاه پژوهش گروه تاريخ عمدتاً براي تشکيل کلاس‌هاي دوره دکتري تاريخ آماده شد.

 

کتابخانه گروه تاریخ :

  از لحاظ کتابخانه گروه نيز تحولي قابل توجّه به وجود آمد. خوشبختانه دانشگاه تهران به عنوان نماد آموزش عالي ايران داراي بزرگ‌ترين کتابخانه‌هاي دانشگاهي است. در دانشکده ادبيات نيز يکي از قديمي‌ترين و معتبرترين کتابخانه‌هاي دانشگاهي کشور وجود دارد که قدمت آن حتي از کتابخانه مرکزي و مرکز اسناد دانشگاه نيز بسيار بيشتر است. هسته اوليه قفسه‌هاي کتابخانه گروه تاریخ نيز از باقي‌مانده قفسه‌هايي فراهم آمد که روزگاري به کتابخانه موقوفي خاندان فرمانفرماييان تعلق داشت. توضيح اين‌که خاندان فرمانفرماييان که دکتر حافظ فرمانفرماييان عضوي از همين خانواده و از استادان پيشين گروه تاريخ بود، بخشي از کتابخانه خويش را به دانشکده ادبيات دانشگاه تهران وقف کرد. در سالهای اخیر ، مجموعه کتابهای وقفی به مخزن کتابخانه دانشکده منتقل شد و پس از چند سال قفسه های آن برای تاسیس هسته اولیه کتابخانه گروه تاریخ مورد استفاده قرار گرفت .اين کتابخانه حاصل فعّاليت صميمانه و بدون چشمداشت تعدادي از استادان گروه تاريخ است که طي دوره کوتاهي که از زمان تأسيس آن مي‌گذرد، به يک کتابخانه تخصصي براي پژوهش‌هاي تاريخي تبديل شده است. اين کتابخانه نيز به پاس خدمات علمي استاد دکتر احسان اشراقي به نام ايشان نامگذاري شده است. در تابستان سال 1387 با اجازه دانشکده ادبیات و علوم انسانی ، کلاس 327 از محل بخش عمده هیات امنای آثار مرحوم سید محمد علی جمالزاده و کمک حضرت آیت الله شهرستانی نماینده محترم حضرت آیت الله العظمی سیستانی و یاری کتابخانه ، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی و بخشش آقای دکتر موری موتو کازئو (استاد دانشگاه توکیو) بازسازی و تجهیز و به پاس خدمات علمی پیشکسوتان گروه تاریخ به نام «تالار استاد عباس اقبال آشتیانی(تحقیقات تاریخ اسلام و ایران)» نامگذاری شد.

  از سال 1381 به بعد، گروه تاريخ در صدد برآمد تا خلاء آموزشي در ديگر عرصه‌هاي مهم پژوهش‌هاي تاريخي را تا حدي برطرف کند. به همين منظور با تلاشي جدّي پيشنهاد تأسيس سه رشته ديگر کارشناسي ارشد را به دانشگاه ارايه کرد. سه گرايش جديد عبارتند از: مطالعات آسياي مرکزي و قفقاز، مطالعات خليج فارس و گرايش نسخه‌هاي خطي و اسناد و مدارک تاريخي. دو گرايش نخست از سال 1385 تصويب شدند و دانشجوياني براي اين دو گرايش پذيرفته شدند. گرايش سوم يعني نسخه‌هاي. خطي و اسناد تاريخي در آبان ماه 1386 به تأييد و وزارت علوم رسيد و تصويب شد، بنابراين با ايجاد اين سه گرايش جديد، گروه تاريخ در مقطع کارشناسي ارشد در شش گرايش دانشجو مي‌پذيرد. در مقطع دکتري نيز پس از سال 1378، به پيشنهاد گروه تاريخ دو گرايش جديد شامل گرايش تحصيلي تاريخ اسلام و تاريخ ايران باستان تأسيس شدند

  
  جدول اطلاعات و آمار گروه تاريخ مربو ط به پنج سال اخير

 

رديف

عناوين

تعداد

 

1

تعداد دانش‌آموختگان كارشناسي ارشد

120 نفر

 

2

تعداد دانش‌آموختگان دكتري تخصصي

23 نفر

 

3

تعداد كتاب‌هاي موجود در كتابخانه  تخصصي گروه

20000جلد

 

4

تعداد عناوين مجلات علمي ادواري مشترك

3 عنوان

 

5

تعداد بانك‌هاي علمي مشترك (در دسترس از طريق وب سايت)

4

 

6

تعداد كنفرانس‌هاي علمي برگزار شده در گروه

22

 

7

تعداد طرح‌هاي پژوهشي برجسته انجام شده

8

 

8

تعداد اعضاي هيات علمي

17نفر

 

9

تعدادآزمايشگاه‌هاي قابل استفاده

3

 

 

امکانات :

 گروه تاریخ دانشگاه تهران به منظور سهولت تحقیق دانشجویان محققان از سراسر کشور اقدام به تهیه بانک های اطلاعاتی نموده است .این بانک های اطاعاتی عبارتند از :

 • بانك اطلاعات روز شمار تفصيلي تاريخ قاجاريه شامل 28 هزار ركورد

 • بانك اطلاعات روز شمار مشروطيت شامل 17 هزار ركورد

 • بانك اطلاعات تاريخ اسلام شامل 52 هزار ركورد

 • بانك اطلاعات كتاب شناسي شامل 29 هزار جلد كتاب چاپي و خطي 

 

 كليه اين بانكها بر كامپيوترهاي گروه تاريخ نصب شده و مورد استفاده دانشجويان قرار دارد

 
  آزمايشگاه با وسعت 80 متر با تجهيزاتي چون:

 • 1 دستگاه كامپيوتر
 • 1 دستگاه پروژكتور

 • 1 دستگاه ويدئو وي اچ اس

 • 1 دستگاه ديودي

 • 1 دستگاه دي وي دي ضبط و پخش

 • 1 دستگاه آمپلي‌فاير و ميكروفون سر خود سيار

 • 1 دستگاه آمپلي‌فاير

 • 13 ميكروفون ثابت و سيار

 • 1 دستگاه اورهد

 • 2 دستگاه تلويزيون

 

کارگاه پژوهش با وسعت 30 مترمربع با تجهيزاتي چون:

 

                                                                                         

 • 1 دستگاه کامپیوتر

 • 1 دستگاه پروژکتور

 • 1 دستگاه دی وی دی

 • 1 دستگاه آمپلی فایر

 • 20 میکروفون ثابت

 • 2 دستگاه تلویزیون

 

تالار استاد عباس اقبال : 

 

 

 وهمچنین  در جهت گسترش کتابخانه گروه تاریخ ، اتاق 327 به عنوان یک كلاس چند منظور  در نظر گرفته شده است . که بخش اعظم آن تکمیل شده است و با عنایت خداوند متعالی سیستم های الکترونیکی آن که شامل:

 • 1 دستگاه کامپیوتر

 • 1 دستگاه پروژکتور

 • 1 دستگاه ویدئو وی اچ اس

 • 1 دستگاه دی وی دی

 • 1 دستگاه دی وی دی ضبط و پخش

 • 1 دستگاه آمپلی فایر

 • 13 میکروفون ثابت و سیار

 • 1 دستگاه اورهد

 • 2 دستگاه تلویزیون

  می باشد در این مکان نصب خواهد شد.

     و علاوه بر آن تمامی تالارها ی گروه تاریخ با طرح« شهر الکترونیکی دانشگاه  ریاست محترم دانشگاه آقای دکتر رهبر»  به سیستم وایرلس تجهیز خواهد شد.

چشم انداز برنامه های آینده گروه تاریخ 

 گروه تاريخ دانشگاه تهران در صدد است تا ضمن بهبود شرايط آموزشي و پژوهشي کنوني در عرصه‌هاي جديد تحقيقات تاريخي نيز دامنه اين فعاليت‌ها را گسترش دهد. از مهمترين برنامه‌هاي گروه در اين باره توسعه گرايش‌هاي مربوط به تحصيلات تکميلي است.

 چنان‌که پيشتر به کوتاهي ذکر شد، گروه تاريخ دانشگاه تهران براي نخستين‌بار در ايران برنامه‌اي جامع براي راه‌اندازي گرايش‌هاي  جديد دکتري و کارشناسي ارشد طراحي کرد. بخشي از اين برنامه تحقق يافت و نتيجه آن راه اندازي دو گرايش کارشناسي ارشد  به نام‌هاي مطالعات خليج فارس و مطالعات آسياي مرکزي و قفقاز بود. بااينکه همراه با برنامه اين دو گرايش، برنامه‌اي براي گرايش  نسخه‌هاي خطي واسناد و مدارک تاريخي نيز به تصويب دانشگاه تهران رسيده بود اما اعلام آن از سوي وزارت علوم، تحقيقات و  فناوري به طول انجاميد. خوشبختانه اين گرايش براي سال آينده تحصيلي (88-1387) راه اندازي شده و در سال ياد شده دانشجو  خواهد پذيرفت.

در حال حاضر چند برنامه دیگر برای گسترش دوره های تحصیلات تکمیلی در گروه تاریخ در دست اقدام است . شورای گروه تاریخ برنامه راه اندازی دو گرایش دوره دکتری تحت عنوان مطالعات خلیج فارس و آسیای مرکزی و قفقاز را تصویب کرده است و به زودی طرح تفصیلی دورس آن نیز تنظیم خواهد شد . افزون بر آن طرحی برای راه اندازی گرایش کارشناسی ارشد به عنوان ایرانشناسی نیز در حال شکل گیری است.

 گسترش کتابخانه تخصصي گروه تاريخ که هم اينک داراي مهم‌ترين و گاه کمياب‌ترين منابع به زبان‌هاي گوناگون براي پژوهش‌هاي تاريخي است، از ديگر برنامه‌هاي مهم گروه تاريخ است که اميد مي‌رود با عنايتي که اولياي محترم دانشکده ادبيات و علوم انساني دانشگاه تهران در زمينه ارتقاي فعاليتهاي پژوهشي داشته‌ و دارند، اين هدف مهم دست‌ يافتني شود

آن‌چه تحولات گروه تاريخ را در سال‌هاي اخير قابل‌توجّه‌تر مي‌سازد، نه توسعه فيزيکي بلکه گسترش در حوزه علمي، آموزشي و پژوهشي است. واقعيت اين است که در تمامي تغييرات برنامه‌هاي درسي، بازنگري و روزآمد ساختن دروس در مقاطع مختلف، گروه تاريخ دانشگاه تهران نقشي اساسي داشته است. از اين ديدگاه اشاره به تغييراتي که در دوره‌هاي تحصيلات تکميلي صورت گرفته ضروري است. تا پيش از انقلاب اسلامي در گروه تاريخ تعداد محدودي دانشجو در مقطع کارشناسي ارشد و دکتري تحصيل مي‌کردند. اين مقاطع نيز فقط به تاريخ ايران اختصاص داشتند. در سال‌هاي أخير در مقطع تحصيلات تکميلي در گروه تاريخ توسعه‌اي چشمگير رخ داده است. در مقطع کارشناسي ارشد، در ابتدا دو گرايش ديگر يعني تاريخ ايران باستان و تاريخ اسلام تأسيس شدند. از سال 1381 به بعد، گروه تاريخ در صدد برآمد تا خلاء آموزشي در ديگر عرصه‌هاي مهم پژوهش‌هاي تاريخي را تا حدي برطرف کند. به همين منظور با تلاشي جدّي پيشنهاد تأسيس سه رشته ديگر کارشناسي ارشد را به دانشگاه ارايه کرد.

 سه گرايش جديد عبارتند از: مطالعات آسياي مرکزي و قفقاز، مطالعات خليج فارس و گرايش نسخه‌هاي خطي و اسناد و مدارک تاريخي. دو گرايش نخست از سال 1385 تصويب شدند و دانشجوياني براي اين دو گرايش پذيرفته شدند. گرايش سوم يعني نسخه‌هاي. خطي و اسناد تاريخي در آبان ماه 1386 به تأييد و وزارت علوم رسيد و تصويب شد، بنابراين با ايجاد اين سه گرايش جديد، گروه تاريخ در مقطع کارشناسي ارشد در شش گرايش دانشجو مي‌پذيرد. در مقطع دکتري نيز پس از سال 1378، به پيشنهاد گروه تاريخ دو گرايش جديد شامل گرايش تحصيلي تاريخ اسلام و تاريخ ايران باستان تأسيس شدند.

 مجله :

در حوزه انتشارات نيز در گروه تاريخ تغييراتي قابل توجّه رخ داد كه افزون بر افزايش كتاب‌هاي پژوهشي استادان، انتشار مجله تاريخ، نشريه تخصصي گروه تاريخ مهم‌ترين آن‌ها بود. سابقه چاپ مجله‌اي به اين نام در گروه تاريخ دانشگاه تهران به سال های 1355و 1356 باز می گردد.

 طي اين سال‌ها دو شماره از اين مجله به كوشش استادان محترم گروه تاريخ در آن وقت، انتشار يافته بود.

پس از سال 1357 تا سال 1378 انتشار اين مجله كه نخستين نشريه دانشگاهي تحقيقات تاريخي بود به تعويق افتاد. در سال 1378 انديشه انتشار دوباره مجله تاريخ در گروه تاريخ دانشگاه تهران احياء شد. از آن هنگام تا سال 1382 هر سال يك شماره از مجله تاريخ نشر يافته است. از اين پنج شماره، شماره چهارم سال 1381 ويژه تحقيقات مربوط به انقلاب مشروطيت ايران است و شماره پنجم به تحقيقات مربوط به خليج فارس اختصاص يافته است. در حال حاضر گروه تاريخ براي چاپ شماره‌هاي ديگر اين نشريه برنامه‌ريزي جدّي دارد و شماره سال 1383 که ويژه بررسي‌هاي مربوط به تاريخ اسلام است منتشر شده است.

نمودار زير نمايانگر مشخصات اصلي شماره‌هايي از مجله تاريخ است که تاکنون چاپ شده‌اند.

 نمودار شماره‌هاي نشر يافته مجله تاريخ :

 

دوره

سال

شماره

عنوان

دوره قديم

1355، شهريور

شماره يكم از جلد اول

ضميمه مجله دانشکده ادبيات و علوم انساني. (عنوان مجله در شماره اول اين بود: نشريه گروه آموزشي تاريخ)

1356، بهار و تابستان

شماره دوم از جلد اول

ضميمه مجله دانشکده ادبيات و علوم انساني. (عنوان شماره دوم چنين بود: نشريه تحقيقي گروه آموزشي تاريخ)

1379، بهار

شماره يکم، سال يکم

 

1380

شماره يکم، سال دوم

 

1381

شماره پياپي سوم،سال سوم

 

دوره جديد

1382

شماره پياپي چهارم، سال چهارم

ويژه بزرگداشت يکصدمين سالگرد انقلاب مشروطيت ايران

1382

شماره پياپي پنجم، سال چهارم

ويژه نامه خليج فارس

1383

 

شماره ويژه تاريخ اسلام

 

در زمستان سال 1387 ، دستورالعمل جدیدی برای انتشار نشریه های تخصصی علمی و پژوهشی در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران ابلاغ شد. بنابر این ، انتشار «نشریه تاریخ » ادامه نیافت و به جای آن مجوز انتشار مجله ای تازه با عنوان «پژوهشهای علوم تاریخی» صادر شد . نشریه جدید گروه تاریخ ، علمی و پژوهشی است و هم اکنون شماره های پاییز و زمستان سال 1388 آن فراهم آمده و به زودی منتشر خواهد شد.

آمار

گروه تاریخ دانشگاه تهران  در دوره کارشناسی و همچنین در شش گرایش کارشناسی ارشد و سه گرایش دکتری  هر ساله دانشجو می پذیرد که مجموع دانشجویان شاغل به تحصیل  به شرح زیر است: 

تعداد دانشجویان مقطع تحصیلی گروه تاریخ سال 88 :

 کارشناسی :                                             140 نفر

 
کارشناسی ارشد :                                     150 نفر

 
دکتری :                                                     64 نفر

 
جمع کل : 356 نفر