نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

دیدار سفیر لهستان از دانشکده

دیدار سفیر لهستان از دانشکده


دیدار سفیر لهستان از دانشکده

18/4/98

 

دیدار سفیر لهستان از دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران
 
 
ماچئی فایوکوفسکی سفیر جدید لهستان در جمهوری اسلامی ایران به همراه ویچخ اونُلت کاردار این سفارت، ۱۶ تیرماه ۱۳۹۸ با هیئت رئیسه دانشکده ادبیات و علوم انسانی دیدار و گفتگو کرد.
 
دکتر غلامحسین کریمی دوستان رئیس دانشکده ضمن خوشامدگویی، به معرفی بخش‌های آموزشی و پژوهشی دانشکده پرداخت و توضیحاتی در خصوص همکاری‌های مشترک این دانشکده با دانشگاه‌های لهستان در سال‌های اخیر ارائه کرد.
 
آقای فایوکوفسکی سفیر لهستان نیز با ابراز خرسندی از حضور در دانشگاه تهران به عنوان نماد آموزش عالی ایران و دانشکده ادبیات و علوم انسانی، درباره تاریخچه مطالعات ایران‌شناسی در دانشگاه‌های لهستان به ویژه در سه شهر کراکوف، ورشو و پزنان سخن گفت و خواستار توسعه مناسبات علمی دو کشور و مشارکت استادان در پروژه‌های علمی مربط به روابط تاریخی دو کشور شد. در ادامه درخواست تأسیس رشته زبان و ادبیات لهستانی در دانشگاه تهران از طرف ایشان مطرح گردید.
 
در ادامه دکتر گودرز رشتیانی مشاور امور بین‌الملل دانشکده به پیشینه برنامه‌های علمی مشترک در سالهای اخیر اشاره کرد و گفت: بیش از ۲۰ همایش، نشست، بزرگداشت و نمایشگاه تاریخی برگزار شده است که از مهمترین آنان می‌توان به همایش بین‌المللی "در جستجوی خانه دوم، هفتادو پنجمین سالگرد ورود مهاجران لهستانی به ایران" اشاره کرد که در آذرماه ۱۳۹۶ با حضور رئیس دانشگاه تهران و معاون نخست وزیر لهستان در دانشکده ادبیات برگزار گردید. حضور سه استاد از دانشگاه‌های لهستان در چارچوب برنامه اراسموس پلاس در طی دو ماه گذشته، نمونه روشنی از همکاریهای علمی بین دانشگاهی دو کشور می‌باشد.
 
دکتر علی شهیدی مسئول دبیرخانه همایش‌های بین‌المللی دانشکده به برنامه‌ریزی برای اجرای مدرسه تابستانی ایران‌شناسی و نیز چگونگی برگزاری تور علمی آرامستانهای لهستانی در ایران پرداخت. دکتر عدنان طهماسبی معاون اجرایی دانشکده درباره نوع دوستی در ادیان ابراهیمی به ویژه آموزه‌های موجود در ادبیات فارسی برای از بین بردن ریشه‌های افراطی‌گری و خشونت سخن گفت و خواستار توجه به این بخش از ظرفیت ادب فارسی در مناسبات دوجانبه شد.
 
در پایان دکتر کریمی دوستان ضمن اظهار امیدواری به گسترش مناسبات علمی، تأسیس رشته زبان و ادبیات لهستانی را منوط به بررسی و تصویب در دانشکده زبان‌های خارجی دانشگاه تهران دانستن و خواستار برنامه‌ریزی جزیی‌تر مدیران دانشکده، سفارت و دانشگاه‌های لهستان برای اجرایی کردن پیشنهادهای مطروحه شد.