نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

دیدار سفیر کرواسی از دانشکده

دیدار سفیر کرواسی از دانشکده


دیدار سفیر کرواسی از دانشکده

19/4/98

 

دیدار سفیر کرواسی از دانشکده ادبیات و علوم انسانی
 
 
هیأت رئیسه دانشکده ادبیات و علوم انسانی ۱۷ تیر ماه ۹۸، با دکتر دراگو اشتامبوک سفیر جمهوری کرواسی و همراه ایشان ایور چوندیچ وابسته بازرگانی سفارت، دیدار و گفتگو کرد. دکتر غلامحسین کریمی دوستان رئیس دانشکده با خوشامدگویی به مهمانان و با معرفی گروه‌های آموزشی، ابراز امیدواری کرد که این نشست به گسترش مناسبات علمی و دانشگاهی دو کشور منجر شود.در ادامه دکتر اشتامبورگ با اظهار خرسندی از حضور در دانشکده ادبیات توضیحاتی در خصوص تاریخ روابط ایرانیان و کروات‌ها سخن گفت و به کتیبه بیستون که در آن نام کروات‌ها آمده است، اشاره کرد. وی در ادامه سخنان خود درباره پیوستگی نژادی کروات‌ها با ایرانیان که در کتیبه تانائیس روسیه آمده است، توضیحاتی ارائه کرد. ایشان از دیدار با دکتر حسن روحانی و تاکید ایشان بر گسترش روابط علمی – دانشگاهی دو کشور خبر داد. سپس دکتر اشتامبورگ به تشریح برخی از واژه‌های مشترک در زبان فارسی و کرواتی پرداخت.
 
دکتر گودرز رشتیانی مشاور امور بین الملل دانشکده، نیز با اشاره به تاکید دکتر نیلی احمدآبادی برای همکاری بیشتر با دانشگاه‌های کرواسی، در خصوص آمادگی دانشکده برای برگزاری دو کنفرانس مشترک با دانشگاه زاگرب با محوریت روابط تاریخی، فرهنگی، زبان شناختی و باستان شناسی سخن گفت و خواستار حمایت سفیر کرواسی از معرفی بیشتر فعالیت‌های دانشکده ادبیات و علوم انسانی به دانشگاه‌های کرواسی شد.
 
در ادامه این دیدار دکتر محمود جعفری دهقی استاد گروه فرهنگ و زبانهای باستانی، دکتر جواد اصغری معاون پژوهشی و دکتر علی شهیدی دبیر همایشهای بین المللی دانشکده نیز به ارائه توضیحات و پیشنهاداتی درباره گسترش مناسبات علمی دوجانبه پرداختند.
 
در پایان مقرر شد در ماه‌های آتی با هدف استفاده از ظرفیت‌های علمی – پژوهشی همکاران اعضای هیأت علمی، مهمانانی از هر دو کشور با هم دیدار و گفتگو داشته باشند. در همین راستا با توافق اعضا مقرر گردید پیش نویس و طرح برگزاری دو همایش با محوریت روابط تاریخی و تمدنی ایرانیان و کروات‌ها توسط دانشکده ادبیات تهیه و در جلسات بعدی با بررسی و توافق طرفین، نهایی و اجرایی شود. لازم به ذکر است دکتر دراگو اشتامبوگ پزشک، نویسنده و شاعر و همچنین مؤلف بیش از ۷۰ عنوان کتاب می‌باشند.