نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

شرح اقدامات مربوط به انتقال مخازن کتابخانه جهت اجرای پروژه مقاوم سازی

شرح اقدامات مربوط به انتقال مخازن کتابخانه جهت اجرای پروژه مقاوم سازی


شرح اقدامات مربوط به انتقال مخازن کتابخانه جهت اجرای پروژه مقاوم سازی

27/3/98

 

 
پروژه طرح تجمیع فضاهای کتابخانه همزمان با بهسازی لرزه ای دانشکده ادبیات و علوم انسانی که در سال 1397 به تصویب دانشگاه رسیده بود از اواخر اسفند 1397 کلید خورده و قرار شد  تحویل زمین (زیر زمین ضلع شمالی – بلوک های A و C)  به پیمانکار در آغاز سال 1398 انجام شود. به همین منظور لازم بود در برنامه ای فشرده نسبت به تخلیه کتاب ها از هر دو مخزن اقدام شود.  پس از برگزاری نشستی با حضور آقایان دکتر عدنان طهماسبی(معاون محترم اجرائی دانشکده)، دکتر جواد اصغری (معاون محترم پژوهشی دانشکده)، امیرحسین بابالار(رئیس امور اداری و پشتیبانی دانشکده) و حسین مطلبی (کارشناس مسئول و معاون محترم کتابخانه) و تبادل نظر درباره جایابی کتابهای مخزن، پیشنهادهای متفاوتی به شرح زیر  ارائه شد:
 
مسقف سازی حیاط روبروی مخزن با داربست و انتقال قفسه های مخزن به همراه کتابها به آن مکان و یا تقاضا برای دریافت فضایی در طرح توسعه دانشگاه یا یک انبار بزرگ خارج از محدوده دانشگاه،
بسته بندی تمامی کتابهای موجود در دو مخزن و انبارسازی آن در محل مسقف شده یا انبار مذکور، 
جداسازی کتابهای پرمراجعه و انتقال آن به محلی مناسب برای آنکه ارائه خدمات به دانشجویان منقطع نشود و بسته بندی مابقی کتاب ها در کارتن.
 
آنچه در بدو امر مسلم بود این که تعطیلی مخازن کتابخانه تقریباً به معنای تعطیلی خدمات کتابخانه محسوب می شد و این به هیچ عنوان وضعیت مطلوبی نبود. به همین دلیل مدیریت دانشکده بر اجرای طرحی به اجماع رسید که بر مبنای آن کتاب های موجود در قفسه های تالارهای مجلات و طبقه زیرین سالن نفیس (در طبقه همکف دانشکده) در کارتن های مناسب بسته بندی و برای نگهداری به مکانی مناسب منتقل شود و سپس با انتقال بخشی از قفسه های موجود در دو مخزن زیرزمین امکان انتقال کلیه کتاب های مخزن فارسی به طبقه همکف فراهم شود تا از این مسیر امکان ارائه امانت دهی کتاب به دانشجویان و دانش پژوهان وجود داشته باشد. 
در هفته پایانی اسفند 1397 کلیه میزها، صندلی ها، قفسه های مجلات و سایر تجهیزات سالن های کتابخانه در طبقه همکف تخلیه و حدود 1000 کارتن موز خریداری و در این محل قرار گرفت. بعد از تعطیلات نوروز از روز شنبه 17/01/1398 با بکارگیری حداکثر نیرو(شامل کارکنان کتابخانه و حوزه پشتیبانی) کتابهای اهدایی از جمله، کتابهای روانشاد دکتر حریرچی، کتابهای دفاع مقدس، کتابهای روانشاد دکتر جوینی، کتابهای روانشاد دکتر فرشیدورد، کتابهای روانشاد دکتر نجم آبادی، کتابهای روانشاد دکتر فرمانفرماییان، و کتابهای روانشاد دکتر درخشان در داخل کارتن ها بسته بندی و برای نگهداری به زیرزمین تالار فردوسی منتقل شد. این محل پیشتر مورد بررسی مدیران دانشکده قرار گرفته و با توجه به وضعیت مالی دانشکده و با عنایت به اینکه هیچ نوع عامل خطرآفرینی از جمله لوله آب یا کابل برق فشار قوی در آن وجود نداشت برای نگهداری کتاب ها مورد تأیید قرار گرفت. 
سپس نوبت به مجلات رسید که آنها هم در دو سالن از سالن های طبقه همکف قرار داشت.  مجلات اصولاً جزو منابع دارای مراجعه کننده زیاد محسوب می شوند. بنا به توصیه کارشناسان تالار مجلات (خانم ها نقاشیان و عبهری) ارائه سرویس دهی در تالار مجلات - دست کم درباره مجلات فارسی - ضروری محسوب می شد.  به این منظور، ابتدا پیشنهاد شد مجلات فارسی به تالار مرجع (در طبقه اول) منتقل شود، ولی فضای تالار مذکور گونه ای است که اجازه این اقدام را نمی داد. به نظر بهترین روش انتقال مجلات فارسی به طبقه دوم و استقرار آن در انتهای قرائت خانه بود. از این رو ابتدا می باست آنها را در درون کارتن بسته بندی کنیم تا پس از تخلیه قفسه ها و استقرار آنها در مکان مورد نظر مجدداً قفسه چینی شود. انجام بخش دوم این کار مستلزم پایان یافتن کل پروژه انتقال کتاب ها بود. پس از اتمام کار و تخلیه سالن های زیرزمین، در ضلع شرقی قرائت خانه به اندازه مورد نیاز قفسه نصب شد و پس از استقرار مجلات در آن با بکارگیری پارتیشن مناسب فضای آن تحت کنترل کارشناسان از بقیه فضای قرائت خانه منفک و ارائه خدمات امانت دهی مجلات کار خود را شروع کرد. مجلات لاتین  نیز پس از بسته بندی و شماره گذاری شدن به زیرزمین تالار فردوسی منتقل شد.  
برای استقرار کتابهای موجود در مخزن کتابهای فارسی لازم بود کار قفسه بندی اتاق رئیس کتابخانه در راهروی طبقه همکف با سرعت انجام شود. قفسه های لازم برای اینکار در انتهای مخزن کتاب های لاتین قرار داشت، بنابراین با سرعت کتاب های آن کارتن بندی، شماره گذاری و به زیر زمین تالار فردوسی منتقل شد تا امکان انتقال قفسه های آن به اتاق رئیس کتابخانه فراهم شود. در حین کار تصمیم گرفتیم همکاران محترم بخش فهرست نویسی را به اتاق رئیس کتابخانه منتقل و اتاق آنها را برای استقرار قفسه¬ها و کتاب ها مورد استفاده قرار دهیم.  
در ارتباط با کتاب های مخزن نفیس، با عنایت به این که به دلیل شرایط کتاب ها نمی توانستیم آنها را در زیرزمین تالار فردوسی نگهداری کنیم و می بایست شرایط محیطی مطمئن تری برای آن در نظر می گرفتیم بنا به صلاحدید مدیران دانشکده اتاقی در راهروی حوزه ریاست دانشکده که پیش تر در اختیار معاون پژوهشی دانشکده بود به این امر اختصاص داده شد. این اتاق نیز با سرعت قفسه بندی شد و کتابهای چاپ سنگی که امکان بسته بندی شدن در کارتن را نداشت در قفسه های این اتاق قرار گرفت و مابقی کتابهای طبقه پایین مخزن نفیس کارتن شد و در همان اتاق نگهداری شد. طبقه دوم مخزن نفیس به علت وجود کتابهای علامه قزوینی و امام جمعه کرمان و ... دست نخورده باقی ماند تا در صورتی که با کمبود جا مواجه نشدیم با  آنها کاری نداشته باشیم. 
سپس کار انتقال کتابهای مخزن فارسی به سالن های راهروی طبقه همکف کتابخانه با استفاده از سبدهای پلاستیکی آغاز و با تخلیه شدن تعداد ؟؟؟؟ قفسه از قفسه های ابتدایی مخزن فارسی، قفسه های آن برای استقرار در راهروی میانه طبقه همکف به بالا منتقل و نصب شد.  کار انتقال کتابهای مخزن فارسی بدون وقفه هر روز از ساعت 8 تا ساعت 17 (با منظور شدن یکساعت استراحت و ناهار در ظهر) با همکاری معاونت محترم اجرائی دانشکده (آقایان دکتر طهماسبی و بابالار)، کارکنان کتابخانه (آقایان مطلبی، جعفربیگ، بشیری، حمدی، و خانم ها نقاشیان و عبهری) و کارکنان امور عمومی دانشکده (آقایان حسین خانی، میراحمدی ، مولا زاده، قاسم زاده، آقاپور، اسدی، رستمی، زنجانی، سعیدی، قلی زاده، و لطاف) در عرض حدود 10 روز به اتمام رسید تا امکان ارائه خدمات امانت دهی منابع فارسی برای دانشکده مهیا شود. سایر قفسه های خالی شده مخزن نیز که به صورت یکپارچه ساخته شده بودند برش خورده و به یکی از حیاط های جانبی تالار فردوسی منتقل شد. در نهایت نیز کار بسته بندی و انتقال کتاب های مخزن لاتین به زیرزمین تالار فردوسی  و تخلیه قفسه های آن به بیرون به اتمام رسید. شایان ذکر است که در این پروژه کتب های کتابخانه، بجز آنچه به قفسه های منتقل شد(کتابهای مخزن فارسی و مجلات فارسی) در حدود 4000 کارتن موزی بسته بندی و شماره گذاری شده است و پس از انتقال به زیرزمین تالارفردوسی بر روی آنها نایلون کشیده شده و  تمهیداتی برای حفظ امنیت (استقرار تعداد قابل ملاحظه-ای تله موش و کپسول اطفاء حریق درکنار آنها) منظور شده و هیچ کس بدون هماهنگی دانشکده امکان دسترسی به آنها را ندارد. نهایتاً این عملیات در روز چهارشنبه 18/02/98 به اتمام رسید و کل فضای مخازن 1 و 2 کتابخانه مستقر در زیرزمین ضلع شمالی دانشکده در صورتجلسه ای با حضور کارشناسان اداره کل پشتیبانی و طرح های عمرانی نمایندگان پیمانکار، ناظر پروژه  و مدیران دانشکده به پیمانکار تحویل شد.