نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

پیام تسلیت هیأت رئیسه دانشگاه تهران به مناسبت درگذشت استاد دکتر محسن جهانگیری

پیام تسلیت هیأت رئیسه دانشگاه تهران به مناسبت درگذشت استاد دکتر محسن جهانگیری


پیام تسلیت هیأت رئیسه دانشگاه تهران به مناسبت درگذشت استاد دکتر محسن جهانگیری

4/2/98

 

با نهایت تأسف و تأثر اطلاع یافتیم استاد فرهیخته دانشگاه تهران و چهره ماندگار فلسفه، شادروان دکتر محسن جهانگیری، روی در نقاب خاک کشید و خرقه زندگی در جهان فانی را با لبیک به ندای خالق واگذارد.
آن استاد زنده‌یاد که افتخار توأمان تحصیل و تدریس در دانشگاه تهران را از سال ۱۳۳۶ داشت، از مفاخر برجسته دانشگاه و کشور در حوزه فلسفه و عرفان بود و تربیت دانشجویان بی‌شمار و آثار تألیفی و ترجمه‌ا‌ی ارزشمند در حوزه فلسفه و فرهنگ اسلامی و صرف سال‌های فراوان از عمر در پژوهش و تحقیق و نشر مآثر فرهنگی و فکری ایرانی و اسلامی، میراث پر برکت ایشان است.
هیأت رئیسه دانشگاه تهران ضمن ابراز تأثر عمیق از درگذشت این استاد برجسته، این ضایعه بی‌جبران را به خانواده سوگوار، دانشجویان و بهره‌مندان از محضر آن استاد و استادان و همکاران دانشگاهی کشور تسلیت گفته، برای همه بازماندگان صبر و شکیبایی و برای روح بلند آن استاد ارجمند، رحمت و آمرزش الهی طلب می‌نماید. روحش در مینوی ابدی، به شادی جاویدان باد.
 
 
هیأت رئیسه دانشگاه تهران
دوم اردیبهشت ۱۳۹۸
 
زنده یاد استاد دکتر محسن جهانگیری
‌‌‌‌۱۳۹۸-۱۳۰۸
 
تحصیلات :
کارشناسی : دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران در سال ۱۳۳۶
کارشناسی ارشد: دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران در سال ۱۳۴۶
دکتری: دریافت دکتری فلسفه محض با عنوان مقایسه وحدت وجود در عرفان ابن عربی و وحدت جوهر در
فلسفه اسپینوزا در سال ۱۳۵۲
 
برخی از افتخارات:
استاد بازنشسته دانشکده ادبیات و علوم انسانی، فراگیری علوم اسلامی در حوزه علمیه قم و بهره گیری از
محضر علمای چون آیت االله خوانساری و آیت االله کوه کمره ای، حضور در جلسات آیت االله بروجردی، حضوردر جلسات درس و حکمت اسلامی و بهره گیری از محضر علامه طباطبایی همراه با بزرگانی چون امام موسی صدر، استاد جلال الدین آشتیانی، دکتر آیت االله بهشتی و شهید مطهری، تدریس در دانشگاه تهران ازسال۱۳۵۴ تا سال ۱۳۸۷( ۳۳ سال تدریس) ، چهره ماندگار عرصۀ فلسفه در سال ۱۳۸۱.
 
برخی از آثار:
محی الدین ابن عربی چهره برجسته عرفان اسلامی، ترجمه کتاب اخلاق اسپینوزا، احوال و برخی از آثار وآرای فرانسیس بیکن فیلسوف تجربی مذهب انگلیسی، ترجمه کسر اصنام الجاهلیه، رابطه اجتهاد و
اخباریگری، بررسی تمایزهای فقهی زن و مرد، تاریخ فلسفه اسلامی، نگارش مقالات و رسالات متعدد
پژوهشی و تحقیقی.