نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

گزارش مراسم آیینه داران دوران ، بزرگداشت دکتر باستانی پاریزی

گزارش مراسم آیینه داران دوران ، بزرگداشت دکتر باستانی پاریزی


گزارش مراسم آیینه داران دوران ، بزرگداشت دکتر باستانی پاریزی

6/10/96

 

آیینه دار دوران
 
یاد بود نود و سومین سالگرد زادروز استاد محمد ابراهیم باستانی پاریزی
 
همزمان با نود و سومین سالگرد زادروز استاد فقید دکتر محمد ابراهیم باستانی پاریزی، چهره ماندگار تاریخ و ادبیات ایران، مراسمی با همکاری دانشکده ادبیات و علوم انسانی و شرکت ملی صنایع مس کرمان، دوشنبه چهارم دی ماه ۱۳۹۶ با حضور چهره‌های برجسته فرهنگی و هنری در تالار فردوسی این دانشکده برگزار شد.
 
در ابتدای مراسم دکتر حسن حضرتی سرپرست دانشکده ادبیات، ضمن خوشامدگویی به مهمانان مراسم، از جایگاه والای مرحوم باستانی پاریزی در حوزه تاریخ سخن گفت و از آن مرحوم بعنوان استاد حامی پژوهشگران و دستگیر تازه کارها یاد کرد. سرپرست دانشکده ادبیات، از دانش تاریخ بعنوان دانشی که در قرآن بسیار از آن یاد شده است، یاد کرد و گفت: دانشی که توجه به آن عبرت، سعادت و رستگاری بهمراه دارد. وی در ادامه بیان کرد: در دوره‌ای که تاریخ سازی رایج است، باید با سلاح علم از این مهم پاسداری کرد. دکتر حضرتی از اعطای بورس تحصیلی به دانشجویان تاریخ در سه مقطع تحصیلی کارشناسی، ارشد و دکتری خبر داد که با همکاری و حمایت شرکت صنعت مس منطقه کرمان بزودی میسر می‌شود.
 
دکتر محمود نیلی احمد آبادی با حضور در این مراسم، از دکتر باستانی پاریزی بعنوان افتخاری برای دانشگاه تهران، که هم دانشجو و هم استاد این دانشگاه بوده است، یاد کرد. ایشان مسئولیت اجتماعی را در کنار آموزش و پژوهش مهم برشمرد و بر این نکته تاکید داشت که باید به آنچه در اطراف و جامعه می‌گذرد توجه داشت و اثری فراتر از علم بر جای گذاشت.
 
رئیس دانشگاه تهران، مرحوم باستانی پاریزی را جز دانشمندان حوزه مسئولیت اجتماعی دانست، که سال‌ها پیش از طرح دانش دانشگاه تهران، با نوشتن مقاله‌ای تحت عنوان (طرح‌های بزرگ و مردان بزرگ) در روزنامه اطلاعات، حمایت کرد و گسترش این طرح مدیون خوش فکری ایشان است. وی، عملکرد دکتر باستانی را در حوزه تاریخ، حرکت از برج عاج به عرضه اجتماع توصیف کرد و گفت: دکتر باستانی پاریزی پای مردم عادی را به تاریخ باز کرد و سهم آنان را در ساختن فرهنگ و تمدن ایران زمین پر رنگ تر نمود.
 
دکتر نیلی احمد آبادی با اشاره به جایگاه رفیع زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه تهران، از نوشتن تاریخ به زبان شیوای فارسی توسط مرحوم باستانی پاریزی، بعنوان مهمترین خدمت ایشان به جامعه علمی کشور یاد کرد. در ادامه ایشان ابراز امیدواری کرد طبق توافق انجام شده دانشکده ادبیات با شرکت ملی صنعت مس کرمان، به دانشجویان رشته تاریخ بورسیه‌ای تحت عنوان (جایزه باستانی) تعلق گیرد.
 
سخنران سوم مراسم دکتر مراد علی زاده، رئیس شرکت ملی صنایع مس سرچشمه کرمان بود. ایشان با خیر مقدم به حضار و ابراز خشنودی از مهمانان شاخص این مراسم، با اشاره به پیش گفتار کتاب (حماسه کویر) مرحوم باستانی پاریزی، بیان کرد: تاریخ مس با تاریخ کویر هم بستگی دیرینه دارد. ایشان با اشاره به توجه دکتر باستانی پاریزی به مسئله آب، ابراز داشت آن مرحوم منابع نفت و مس را موهبت ی ملی می‌دانست که نصیب ایران شده است و روزی تمام می‌شود و باید آنرا دریابیم. دکتر مراد علی زاده در ادامه صحبت‌های خود، بر هوشمندی و آینده نگری مرحوم باستانی تاکید کرد و گفت: دکتر باستانی پاریزی نام زادگاه خود را زنده کرد و تاریخ اجتماعی دوران معاصر وامدار ایشان است.
 
در پایان مراسم ضمن تقدیر از چهره‌های برجسته فرهنگی و هنری، سه قطعه موسیقی توسط ارکستر ملی ایران اجرا شد و از آهنگ باستانی به خوانندگی شهرام ناظری رونمایی شد.