معرفی سایت

 

(Institute for Science In-ISI formation)

 در سال 1985 توسط یوجین گارفیلد در ایالت فیلادلفیای آمریکا تاسیس شد و یکی از موسسات معتبر جهان در زمینه مقالات معتبر علمی در تخصص های مختلف است. ISI‘ منابع پژوهش سراسر جهان را در رده های موضوعی علوم‘ علوم اجتماعی‘ علوم انسانی و هنر نمایه می کند و ارجاعات مستند را از میلیون ها مقاله فراوان فراهم آورده است. این موسسه حدود 16 هزار مجله بین المللی‘ کتاب و کنفرانس علمی را در زمینه علوم‘ علوم انسانی‘ هنر و علوم اجتماعی پوشش می دهد. شناخت نیازهای اطلاعاتی‘ آگاهی رسانی جاری و تحلیل استنادی مقالات و نشریات از وظایف عمده این موسسه است.

 

www.ISINet.com

 بخش های مختلف سایت موسسه اطلاعات علمی:

یکی از بخش های سایت موسسه‘ معرفی نمایشگاه ها و رویدادها و کنفرانس ها در صفحه خانگی سایت است. در این بخش تازه ترین وقایع و رویدادهای علمی مربوط به ISI به کاربران عرضه می شود. این بخش تازه ها و اخبار هم نامیده می شود. در بخش دیگر در صفحه خانگی سایت‘ به شعب مختلف موسسه در اروپا‘ خاورمیانه‘ آفریقا‘ آمریکای لاتین‘ کارائیب‘ ژاپن و اقیانوسیه پیوندهایی برقرار شده است.

 

 بخش جستجو

 

 در این بخش می توان با وارد کردن کلیه واژه های موضوع‘ به چکیده مقاله که در قالب pdf عرضه می شود دسترسی داشت. موسسه  برای تامین نیاز محققان و کاربران و روزآمد نگه داشتن اطلاعات آنها به صورت هفتگی تازه های تحقیق را در اختیار آنها می گذارد. در  بخش انتشارات اطلاعات مهم درباره رسانه ها و انتشارات و یافته های جدید و نیز سرگذشت مدیران ارشد‘ وجود دارد همچنین مرور  سریع حقایق و کتابخانه مصور امکان پذیر است.

 

 بخش خدمات و محصولات ISI

 

 این بخش شامل محصولات استنادی همانند نمایه استنادی علوم‘ علوم اجتماعی‘ هنر و علوم انسانی‘ خدمات آگاهی رسانی جاری‘  ابزارهای تحلیل و ارزیابی‘ ابزارهای مدیریت اطلاعات‘ خدمات تحویل مدرک‘ خدمات اطلاعات هوشمند شامل: لیست پستی گروه های  علمی‘ تحویل اطلاعات به صورت هوشمند‘ مدیریت پیوندها‘ خدمات آموزش و حمایت که شامل: کمک به یادگیری‘ سوالات فنی متداول‘  توصیفات رشته و شرح وظایف به صورت پیوسته می باشد.

 

World wide web

 

WWW

 

موسسه در بخش خط مشی‘ روشهای گردآوری اطلاعات و کاربرد آن را نشان داده است. سایت دارای سیاهه مجلات در موضوعات  گوناگون است که با پرداختن هزینه ای‘ می توان آنها را مشترک شد. امکان سفارش دادن نشریات هم در این سایت وجود دارد. در بخش خدمات حمایت از مشتری‘ ISI برای تمام اعضایش و نیز محققان و اساتید دانشگاه خدمات زیر را ارائه می کند:

 

1.       آموزش و حمایت: امکان استفاده الکترونیکی از مواد آموزشی.

 

2.       میز کمک فنی: تماس با متخصصان موسسه از طریق تلفن و پست الکترونیکی.

 

3.       خدمات فنی اروپایی: این خدمت در کشورهای آلمان‘ فرانسه‘ اسپانیا برای کاربران قابل استفاده است.

 

4.       تحویل مدرک: تحویل مقالات تمام متن

 

5.       پیوندهای موسسه: دسترسی به مجلات تمام متن.

 

 عناصر مهم هر پیشینه در جستجوهای کاربران شامل نام نویسنده‘ عنوان اثر‘ استنادات‘ چکیده‘ اختصارات‘ عناوین مجلات‘ عنوان کامل  نشریه و نشانی نویسنده می باشد. مجله گزارشهای استنادی‘ شامل سیاهه رده بندی مجلات بر اساس تعداد استنادها و عامل تاثیر  آنها و نیز سیاهه مجلات استناد کننده و مجلات استناد شونده می باشد.

 

http://portal.iranscience.net/

 پورتال علمی کشور یک پروژه ی ملی است که طی آن کلیه اطلاعات مراکز علمی‘ دانشگاهی و پژوهشی سراسر کشور از طریق یک درگاه قابل دسترسی برای دانشجویان‘ اساتید‘ هیئت های علمی‘ محققین و... خواهد بود.

 در حال حاضر نسخه ی آزمایشی این طرح بر روی چند مرکز در تهران انجام شده و از طریق سایت اختصاصی پورتال علمی کشور قابل دسترسی می باشد. هدف از ایجاد شبکه ی علمی کشور‘ ایجاد بسترهای لازم و سرویس های مناسب جهت سهولت دسترسی

 کاربران به منابع علمی می باشد.

 

www.mprog.ir

 دسترسی به اطلاعات کتابشناختی بیش از 14000 عنوان مقاله از سال 1368 تا کنون؛ دسترسی به اطلاعات کتابشناختی بیش از 18000 عنوان مقاله غیر فارسی از سال 1365 (1985) تا کنون؛ دسترسی به اطلاعات سازماندهی شده ی روز آمد با امکانات جستجوی گسترده؛ زمینه ی تخصصی شامل موضوعات اقتصادی‘ اجتماعی‘ فرهنگی و علوم اداری و موجود بودن نشریات حاوی مقاله ها در کتابخانه مرکزی سازمان مدیریت و برنامه ریزی.

 

www.infolibrarian.com

 

 

 

 

 

 

  در زمینه ی تکنولوژی کتابخانه‘ پایگاه های اطلاعاتی الکترونیکی (لیست). امکان دسترسی به مجلات الکترونیکی‘ آرشیو متنی  (الکترونیکی)‘ پایگاه های مجلات‘ منابع اینترنتی‘ خرید کتاب‘ مقالات و مجلات الکترونیکی برای کتابداران.

 www.dlib.org

 

   مجله الکترونیکی در زمینه ی کتابخانه ی دیجیتالی

   www.Journalseek.net

  با مراجعه به این سایت می‌توان به محل نمایه شدن هر جمله پی بردیعنی با وارد کردن عنوان مجله یا زمینه موضوعی، پایگاههایی که مجله را نمایه یا چکیده می کند را شناخت و با مراجعه به آن پایگاهها مقاله مورد نظر را جستجو کرد

 

   پایگاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

www.sid.ir

  در پایگاه فوق امکان جستجو و دریافت چکیده و حتی متن کامل مقالات نشریات نمایه شده در IsI و مقالات محققان ایرانی که در نشریات بین المللی چاپ شده وجود دارد.

  محققان از طریق عنوان نشریه (الفبایی)، نویسنده، موضوع و کلید واژه‌های دیگر امکان‌پذیر است. مقالات پر استفاده، عناوین مجلات و نویسندگان پر استفاده نیز بصورت هفتگی در این بانک معرفی می‌شوند.

  سرویس ارسال الکترونیکی مقالات یکی از مزایای این پایگاه است

     www.Magiran.ir

 

  امکان جستجوی الفبایی و موضوعی الفبایی و موضوعی مجلات و مقالات را در مجلات بعد از سال 1357 ارائه می‌دهد

   

 

www.Nlai.ir

 

سازمان اسناد و کتابخانه ملی در این پایگاه جستجوی عناوین مجلات و مقالات موجود در کتابخنه ملی امکان پذیر است

 

 

کتابخانه های دیجیتالی و کتابهای الکترونیکی

 

 

 

   

 

کتابخانه های دیجیتالی دانشگاهی ایران

 

 

   کتابخانه دیجیتالی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد

   کتابخانه دیجیتالی دانشگاه امیرکبیر

   کتابخانه دیجیتالی دانشگاه علم و صنعت ایران

   کتابخانه های دیجیتالی موسسات پژوهشی و مطالعاتی ایران

    کتابخانه دیجیتالی دید

   کتابخانه مرکز مدارک علمی

 

 

کتابخانه دیجیتالی تبیان فارس

 

  کتابخانه های دیجیتالی اسلامی ایران

  پایگاه اطلاع رسانی کودک و نوجوان

   کتابخانه الکترونیکی پیامبر اعظم

  کتابهای رایگان فارسی

 آدرس کتابخانه های دیجیتالی و کتابهای الکترونیکی

 

 

 

 تاریخچه برخی از کتابخانه ها:

 

  کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران

   کتابخانه آیت الله مرعشی

   کتابخانه آستان قدس رضوی

   سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران

   کتابخانه مجلس شورای اسلامی

   مرکز اسناد کتابخانه مجلس شورای اسلامی

 

 

 معرفی چند سایت به تفکیک گروه

 

 

 زبان و ادبیات فارسی

   مرکز گسترش زبان و ادبیات فارسی

 دیوان خواجه حافظ شیرازی

 انجمن ترویج زبان و ادب فارسی


 زبانشناسی

 انجمن زبانشناسی ایران

 

 تاریخ

 موسسه  تاریخ معاصر ایران

دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران

کتابخانه تخصصی تاریخ اسلام و ایران

موسسه مطالعات و پژوهشهای سیاسی