جشن تحصیلات تکمیلی برگزاری آزمون اشتمال برگزاری آزمون اشتمال جلسه شورای مدیران

اخبار و اطلاعیه های معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی اخبار و اطلاعیه های معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی

 • اطلاعیه لغو امتحان بسندگی عربی- نوبت چهارم- خرداد ۱۴۰۳

  لغو امتحان بسندگی عربی- نوبت چهارم- خرداد ۱۴۰۳

  ۳۱/۰۲/۱۴۰۳

   

  با عرض تسلیت و تعزیت به مناسبت شهادت رئیس جمهور دلسوز و پرتلاش و هیئت همراه ایشان، به اطلاع می‌رساند با توجه به وضعیت موجود، آزمون بسندگی زبان عربی که قرار بود روز پنجشنبه مورخ ۰۳/‏۰۳/‏۱۴۰۳‬ در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران برگزار شود، لغو می‌گردد. بدیهی است زمان برگزاری آزمون مذکور متعاقباً اعلام خواهد شد.

  شایان ذکر است اعتبار ثبت نام‌های انجام شده به قوت خود باقی است.

  کمیته برگزاری آزمون بسندگی 

 • اطلاعیه مصاحبه سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ دکتری استعداد درخشان

  اطلاعیه مصاحبه سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ دکتری استعداد درخشان دانشکده زبان و ادبیات علوم انسانی

  ۱۶/۰۲/۱۴۰۳

   

  به اطلاع داوطلبان استفاده از سهمیه استعداد درخشان برای ورود به دوره دکتری در رشته های تحصیلی باستان شناسی و عربی می رساند مصاحبه آنها در روز دوشنبه ۱۷/‏۰۲/‏۱۴۰۳‬ مصاحبه گروه فلسفه روز سه شنبه ۱۸/‏۰۲/‏۱۴۰۳ در دانشکده ادبیات و علوم انسانی برگزار می‌شود.

  ضروری است داوطلبان گرامی جهت کسب اطلاعات تکمیلی واطلاع از تغییرات احتمالی با کارشناسان گروه‌ها تماس بگیرند شماره تماس: گروه _باستان شناسی ۶۱۱۱۲۵۶۱، گروه زبان و ادبیات عربی ۶۱۱۱۳۲۹۷ و گروه فلسفه ۶۱۱۱۲۵۸۸)

 • اعلام نتایج بررسی اولیه پذیرش بدون آزمون استعداد درخشان در دوره دکتری

  اعلام نتایج بررسی اولیه پذیرش بدون آزمون استعداد درخشان در دوره دکتری سال تحصیلی ۱۴۰۴-۱۴۰۳

  ۱۳/۰۲/۱۴۰۳

   

  به اطلاع متقاضیان پذیرش دکتری استعداد درخشان بدون آزمون دانشکده ادبیات و علوم انسانی که در سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ ثبت نام خود را در سامانه تکمیل نموده‌اند می‌رساند جهت آگاهی از وضعیت بررسی اولیه و اطلاع از وضعیت مدارک ارسالی خود به سامانه مربوطه مراجعه نمایند.
  ‌‌‌‌‌علاقمندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر، به سایت معاونت آموزشی دانشگاه تهران مراجعه نمایند.

 • آزمون بسندگی عربی- نوبت چهارم

  برگزاری آزمون بسندگی عربی- نوبت چهارم خرداد ۱۴۰۳

  ۲۷/۰۱/۱۴۰۳

   

 • تمدید و تکمیل ثبت نام پذیرش دانشجویان استعداد درخشان در دوره دکتری

  تمدید و تکمیل ثبت نام پذیرش دانشجویان استعداد درخشان در دوره دکتری (PH.D ) سال تحصیلی ۱۴۰۴-۱۴۰۳

  ۲۰/۱۲/۱۴۰۲

   

  پذیرش دانشجویان استعداد درخشان در دوره دکتری (PH.D ) سال تحصیلی ۱۴۰۴-۱۴۰۳

   

  بنا به درخواست‌های مکرر، مهلت ثبت‌نام و تکمیل مدارک داوطلبان پذیرش دوره‌های دکتری تخصصی استعداد درخشان دانشگاه تا تاریخ ۲۶/‏۱۲/‏۱۴۰۲‬ تمدید شده است. ضروری است متقاضیان در صورت احراز شرایط، طبق شیوه نامه نسبت به ثبت نام و بارگذاری اطلاعات در سامانه جامع آموزشی دانشگاه تهران به آدرس ems2.ut.ac.ir اقدام نمائید. ‌

 • پذیرش دانشجویان استعداد درخشان در دوره دکتری (Ph.d)

  پذیرش دانشجویان استعداد درخشان در دوره دکتری (Ph.d)سال تحصیلی ۱۴۰۴-۱۴۰۳

  ۳۰/۱۱/۱۴۰۲

   

  به اطلاع دانشجویان گرامی می‌رساند
  دانشگاه تهران در راستای اجرای سیاست‌های هدایت و حمایت از دانشجویان برتر به منظور فراهم نمودم زمینه جذب آنان برای ورود به دوره دکتری به استناد آئین نامه شورای هدایت استعداد درخشان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و مصوبه شورای آموزشی دانشگاه برای سال تحصیل ۱۴۰۴-۱۴۰۳، دانشجو می‌پذیرد. کلیه متقاضیان، از تاریخ
  ۲۸/‏۱۱/‏۱۴۰۲‬ لغایت تا ۱۸/‏۱۲/‏۱۴۰۲‬ فرصت دارند نسبت به ثبت تقاضا. اقدام نمایند علاقه مندان می توانند به منظور کسب اطلاعات بیشتر و مشاهده شرایط پذیرش، به سایت معاونت آموزشی دانشگاه تهران مراجعه نمایند.​

 • آزمون بسندگی عربی- نوبت سوم

  آزمون بسندگی عربی- نوبت سوم- اسفند ۱۴۰۲

  ۲۱/۱۱/۱۴۰۲

   

 • تمدید پذیرش بدون آزمون استعداد درخشان

  تمدید پذیرش بدون آزمون استعداد درخشان در دوره کارشناسی ارشد سال تحصیلی ۱۴۰۴-۱۴۰۳

  ۵/۱۰/۱۴۰۲

   

  به اطلاع دانشجویان گرامی می‌رساند:
  مهلت ثبت نام وتکمیل مدارک داوطلبان پذیرش دوره کارشناسی ارشد استعداد درخشان تا پانزدهم دی ماه سال جاری تمدید شد،

  کلیه متقاضیان فرصت دارند تا تاریخ ‬ ۱۵/‏۱۰/‏۱۴۰۲‬ نسبت به ثبت تقاضا اقدام نمایند علاقه مندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاهده شرایط پذیرش، به سایت معاونت آموزشی دانشگاه تهران مراجعه نمایند.

 • پذیرش بدون آزمون استعداد درخشان در دوره کارشناسی ارشد

  پذیرش بدون آزمون استعداد درخشان در دوره کارشناسی ارشد سال تحصیلی ۱۴۰۴-۱۴۰۳

  ۱۲/۰۹/۱۴۰۲

   

  دانشگاه تهران در راستای اجرای سیاست‌های هدایت و حمایت از دانشجویان برتر به منظور فراهم نمودن زمینه جذب آنان برای ورود به دوره کارشناسی ارشد، به استناد آئین نامه شورای هدایت استعداد درخشان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و مصوبه شورای آموزشی دانشگاه برای سال تحصیل ۱۴۰۴-۱۴۰۳، از بین دانشجویان ورودی سال ۱۳۹۹ مقطع کارشناسی که جز ۲۰ درصد برتر دانشگاه تهران و یا دانشگاه‌های مشمول این فراخوان باشند دانشجو می‌پذیرد.

  کلیه متقاضیان فرصت دارند از تاریخ ۱۱/‏۰۹/‏۱۴۰۲‬ تا ۳۰/‏۰۹/‏۱۴۰۲ نسبت به ثبت تقاضا اقدام نمایند علاقه مندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاهده شرایط پذیرش، به سایت معاونت آموزشی دانشگاه تهران مراجعه نمایند.

 • فراخوان ثبت درخواست دانشجویان متقاضی خوابگاه متاهلین در سامانه بهستان

  اعلام فراخوان ثبت درخواست دانشجویان متقاضی خوابگاه متاهلین در سامانه بهستان

  ۳۰/۰۸/۱۴۰۲

   

  به اطلاع می‌رساند دانشجویان روزانۀ غیربومی واجد شرایط (در مقطع دکتری و کارشناسی ورودی سال ۱۴۰۰ به بعد و در مقطع کارشناسی ارشد ورودی سال ۱۴۰۱ به بعد) که دانشکدۀ محل تحصیل آنها در شهر تهران قرار دارد، با توجه به شیوه‌نامۀ اسکان خوابگاه در خوابگاه‌های متأهلین (دریافت از اینجا) می‌توانند حداکثر تا ۱۵ آذرماه ۱۴۰۲ با مراجعه به پیشخوان خدمت سامانۀ بهستان به آدرس ems2.ut.ac.ir ثبت‌نام کنند.

   

  پیوند خبر: kooy.ut.ac.ir/fa/news/37954

 • راهنمای ورود دانشجو به سامانه میزخدمت دانشگاه و صندوق رفاه وزارت علوم

  راهنمای ورود دانشجو به سامانه میزخدمت دانشگاه و صندوق رفاه وزارت علوم

  ۱/۰۸/۱۴۰۲‌‌

   

   راهنمای دریافت نامه تسویه حساب صندوق رفاه

   سامانه جدید صندوق رفاه

   سامانه میز خدمت دانشگاه

 • برگزاری آزمون بسندگی زبان عربی

  برگزاری آزمون بسندگی زبان عربی «نوبت اول ۱۴۰۲»‌

  ۲۶/۰۵/۱۴۰۲‌‌

   

  اولین نوبت آزمون بسندگی زبان عربی پنجشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۲ در دانشکده ادبیات و علوم انسانی برگزار شد. این آزمون با تاکید بر جنبه کاربردی زبان، جایگزین تافل در دوره‌های تحصیلات تکمیلی و برای سنجش و ارزیابی مهارت‌های زبان عربی در عرصه‌های شغلی و حرفه‌ای است. افرادی که حداقل نمره لازم را در این آزمون کسب کنند، با دریافت گواهینامه معتبر می‌توانند برای شرکت در آزمون جامع رشته‌های مرتبط، مدرک آزمون بسندگی را جایگزین تافل انگلیسی کنند.

   

   

   

     
   
     
   
     
   
     
   
   

   

   

 • اطلاعیه شماره ۷- عدم برگزاری آزمون کتبی دکتری ۱۴۰۳-۱۴۰۲

  اطلاعیه شماره ۷-عدم برگزاری آزمون کتبی نیمه متمرکز سازمان سنجش و استعداد درخشان سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۳

  ۲۰/۰۳/۱۴۰۲‌

   

  به اطلاع داوطلبان گرامی می‌رساند آزمون کتبی دکتری دانشکده ادبیات و علوم انسانی روز یک شنبه مورخ ۲۱/‏۰۳/‏۱۴۰۲‬ برگزار نمی‌گردد و مصاحبه فقط در قالب مصاحبه‌های شفاهی که تاریخ‌های آن در سایت اعلام شده است برگزار می‌گردد.

  ضروری است داوطلبان گرامی جهت کسب اطلاعات تکمیلی و اطلاع از تغییرات احتمالی به طور مستمر به صفحه معاونت آموزشی دانشکده مراجعه نمائید.

   

 • اطلاعیه شماره ۶- تاریخ ارزیابی تخصصی و مصاحبه آزمون دکتری ۱۴۰۳-۱۴۰۲

  اطلاعیه شماره ۶- تاریخ آزمون کتبی و مصاحبه دکتری نیمه متمرکز سازمان سنجش و استعداد درخشان سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۳ دانشکده ادبیات و علوم انسانی

  ۱۳/۰۳/۱۴۰۲

   

  به اطلاع داوطلبان گرامی می‌رساند آزمون کتبی و مصاحبه سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ دکتری دانشکده ادبیات و علوم انسانی از روز یک شنبه مورخ ۲۱/‏۳۲/‏۱۴۰۲‬ طبق جدول پیوست برگزار خواهد شد.
   
  ضروری است داوطلبان گرامی جهت کسب اطلاعات تکمیلی و اطلاع از تغییرات احتمالی به طور مستمر به صفحه معاونت آموزشی دانشکده مراجعه نمائید.
   
   

 • اطلاعیه شماره ۵ تمدید بازه ثبت نام مقطع دکتری

  اطلاعیه شماره ۵ تمدید بازه ثبت نام الکترونیکی و بارگذاری مدارک متقاضیان ادامه تحصیل در مقطع دکتری تخصصی (ph.d) دانشگاه تهران برای سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۲

  ۱۰/۰۳/۱۴۰۲

   

  بدین‌وسیله به اطلاع آن دسته از داوطلبانی که تا کنون موفق به ثبت نام در سامانه جامع آموزشی دانشگاه تهران برای شرکت در مرحله دوم آزمون دکتری تخصصی نگردیده‌اند. می‌رساند ثبت نام الکترونیکی و بارگذاری مدارک تا ساعت ۲۴ جمعه ۱۲/‏۰۳/‏۱۴۰۲ تمدید شد
   
   

 • اطلاعیه شماره ۴: پذیرش دانشجویان استعداد درخشان دوره کارشناسی ارشد و دکتری

  اطلاعیه شماره ۴: پذیرش دانشجویان استعداد درخشان دوره کارشناسی ارشد و دکتری ( phD) به شیوه استاد محور سال ۱۴۰۲

  ‌ ۳/۰۳/۱۴۰۲​

   

  دانشگاه تهران در اجرای سیاست های هدایت وحمایت از دانشجویان برتر برای ورود به دوره کارشناسی ارشد ودکتری تخصصی برای سال ۱۴۰۲ در چارچوب نظام آموزش عالی و به منظور پژوهش های مورد نیاز کشور در کلیه رشته هایی که از طریق آزمون سراسری پذیرش دانشجو دارد به صورت مازاد بر ظرفیت وبنا به تقاضای استادان محترم راهنما با رعایت کامل مقررات مربوطه (طبق شیوه نامه) دانشجو می‌پذیرد. زمان اجرای این فرایند از تاریخ ۰۱/‏۰۳/‏۱۴۰۲‬ لغایت ۱۵/‏۰۴/‏۱۴۰۲‬ خواهد بود

   

  ضروری است داوطلبان گرامی جهت کسب اطلاعات تکمیلی به سایت معاونت آموزشی دانشگاه مراجعه نمائید.(در صورت بروز هرگونه مشکل یا رفع ابهام، جهت پاسخگویی سوالات احتمالی در خصوص شیوه نامه به آدرس ایمیل Talent@ut.ac.ir مکاتبه ویا در روزهای کاری از ساعت ۸:۳۰ لغایت ۱۵ با شماره تلفن ۶۱۱۱۳۲۰۵ دفتر استعداد درخشان دانشگاه تماس حاصل فرمائید)

 • اعلام نتایج بررسی اولیه پذیرش دانشجویان استعداد درخشان دوره دکتری ( phD) سال ۱۴۰۲

  اطلاعیه شماره ۳: اعلام نتایج بررسی اولیه پذیرش دانشجویان استعداد درخشان دوره دکتری ( phD) سال ۱۴۰۲

  ۲/۰۳/۱۴۰۲

   

  نتیجه بررسی اولیه ثبت نام الکترونیکی داوطلبان پذیرش بدون آزمون استعداد درخشان دکتری تخصصی سال ۱۴۰۲ دانشگاه تهران اعلام شد. اطلاعات تکمیلی در وب‌گاه معاونت آموزشی دانشگاه به آدرس ‏news/ ‏fa /‏https://academics..ut.ac‬ درج گردید (داوطلبانی که وضعیت مدارک آنها مشروط اعلام شده است نیز برای مصاحبه دعوت شده اند و فرصت دارند نسبت به تکمیل مدارکی که تأیید نشده است تا زمان مصاحبه اقدام نمایند.
   
  به اطلاع داوطلبان استفاده از سهمیه استعداد درخشان برای ورود به دوره دکتری می‌رساند مصاحبه آنها همزمان با پذیرفته شدگان آزمون نیمه متمرکز دکتری سازمان سنجش از تاریخ ۲۱/‏۰۳/‏۱۴۰۲‬ لغایت ۲۴/‏۳/‏۱۴۰۲ در دانشکده ادبیات و علوم انسانی برگزار می‌گردد.
   
  ضروری است داوطلبان گرامی جهت کسب اطلاعات تکمیلی و ساعت دقیق مصاحبه شفاهی با کارشناسان گروه‌ها تماس بگیرند و به طور مستمر به سایت معاونت آموزشی دانشگاه و سایت دانشکده ادبیات و علوم انسانی مراجعه نمائید.(در صورت فراموشی شناسه کاربری ویا رمز عبور با آدرس sd.ut.ac.ir مکاتبه گردد.)

 • نحوه ثبت نام الکترونیکی معرفی شدگان مرحله دوم آزمون نیمه متمرکز دکتری تخصصی (ph.d) دانشگاه تهران سال ۱۴۰۲ جهت شرکت در ارزیابی آموزشی و پژوهشی

  اطلاعیه شماره ۲ "نحوه ثبت نام الکترونیکی معرفی شدگان مرحله دوم آزمون نیمه متمرکز دکتری تخصصی (ph.d) دانشگاه تهران سال ۱۴۰۲ جهت شرکت در ارزیابی آموزشی و پژوهشی"

  ۱/۰۳/۱۴۰۲‌

   

  ضمن عرض تبریک به داوطلبان محترم پذیرفته شده مرحله اول آزمون دکتری تخصصی (ph.D) سال ۱۴۰۲، بدین‌وسیله به اطلاع می‌رساند:

  ثبت نام الکترونیکی از روز دوشنبه مورخ ۰۱/‏۰۳/‏۱۴۰۲ لغایت روز سه شنبه مورخ ۰۹/‏۰۳/‏۱۴۰۲‬ خواهد بود و متقاضیان جهت ثبت نام به آدرس ems1.ut.ac.ir مراجعه ونسیت به بارگذاری مدارک خود اقدام نمایند.

  ارزیابی تخصصی مرحله دوم آزمون مصاحبه دکتری تخصصی ph.d دانشکده ادبیات وعلوم انسانی از تاریخ ۲۱/‏۰۳/‏۱۴۰۲‬ لغایت ۲۴/‏۳/‏۱۴۰۲ برگزار می‌گردد (با‬ توجه به اینکه مصاحبه کل رشته‌های دانشکده در این تاریخ برگزار می‌شود، ضروری است داوطلبان محترم برای کسب اطلاعات تکمیلی از مکان و زمان دقیق مصاحبه رشته تحصیلی پذیرش شده به اطلاعیه‌های بعدی در وبگاه دانشکده مراجعه نمایند)

  داوطلبان گرامی جهت کسب اطلاعات تکمیلی واطلاع از تغییرات احتمالی به طور مستمر به سایت معاونت آموزشی دانشگاه Academics.ut.ac.ir و سایت دانشکده مراجعه نمائید.(چنانچه متقاضیان درباره نحوه ثبت نام الکترونیکی پرسشی دارند می‌توانند با کارشناسان پشتیبان فنی وثبت نام دانشگاه با شماره ۶۱۱۱۳۲۳۰ داخلی ۱۰۴ ‬و داخلی ۳۰۱ تماس بگیرند.

 • پذیرش دانشجو در مقطع دکتری تخصصی (ph.d)سال تحصیلی ۱۴۰۲

  نحوه پذیرش دانشجوی دکتری تخصصی (ph.d)آزمون نیمه متمرکز سال تحصیلی ۱۴۰۲‌

  ۳۱/۰۲/۱۴۰۲‌

   

  به اطلاع دانشجویان گرامی می‌رساند دانشگاه تهران در راستای تحقق رسالت خود مبنی بر گسترش دوره‌های تحصیلات تکمیلی برای سال ۱۴۰۲ در دوره دکتری تخصصی ph.d نیمه متمرکز از بین پذیرفته شدگان مرحله اول چند برابر ظرفیت آزمون برگزار شده سازمان سنجش آموزش کشور از طریق مصاحبه و بررسی سوابق تحصیلی مطابق با قانون سنجش و پذیرش و مصوبات شورای سنجش و شیوه نامه داخلی دانشگاه در دکتری تخصصی دانشجو می‌پذیرد.

  بازه زمانی ثبت نام و تاریخ تقریبی ارزیابی مرحله دوم (مصاحبه) در خرداد ماه سال جاری است که طی اطلاعیه‌های بعدی اطلاع رسانی می‌گردد

  ضروری است داوطلبان گرامی جهت کسب اطلاعات تکمیلی واطلاع از تغییرات احتمالی به طور مستمر به سایت معاونت آموزشی دانشگا ه و وب‌گاه دانشکده مراجعه نمائید

 • رعایت ضوابط در تخصیص پایان نامه و رساله ها

  بخشنامه رعایت ضوابط در تخصیص پایان نامه و رساله ها

  ۲۳/۰۲/۱۴۰۲

   

  ضوابط و مقررات آموزشی در تخصیص پایان نامه/ رساله

  دستورالعمل «تعداد رساله و پایان نامه تحت راهنمایی همزمان اعضای هیأت علمی دانشگاه تهران» / ابلاغیه شماره ۱۲۲/۳/۲۹۶۱۷۳ مورخ ۰۳/‏۱۰/‏۱۳۹۷‬

  ماده ۱- حداکثر تعداد پایان نامه‌های کارشناسی ارشد تحت راهنمایی همزمان هر عضو هیأت علمی با مرتبه استادیاری ۸، دانشیاری ۹ و استادی ۱۰، پایان نامه کارشناسی ارشد است.
  تبصره: حداکثر تعداد پایان نامه در مورد اعضای هیأت علمی غیرتمام وقت با حفظ سایر شرایط معادل نصف تعداد مذکورخواهد بود.
  ماده ۲- هر رساله دکتری معادل دو پایان نامه کارشناسی ارشد محسوب می‌شود و به قید رعایت سقف و مراتب علمی مذکور امکان راهنمایی پایان نامه کارشناسی ارشد، رسالة دکتری و یا ترکیبی از هر دو وجود دارد. در هر صورت اعضای هیات علمی با درجه استادیاری ۲، دانشیاری ۳ و استادی ۴ رساله دکتری بصورت همزمان بیشتر نمی‌توانند راهنمایی نمایند.
  تبصره: در رساله های دکتری که اساتید راهنما بصورت مشترک تعیین می شوند، سهم هر نفر ۵۰% محاسبه می شود.
  ماده ۳- اعضاء هیأت علمی دانشیار و استاد بازنشسته می‌توانند به شرط تائید شورای آموزشی و تحصیلات تکمیلی پردیس / دانشکده می‌توانند بعنوان استاد راهنمای دوم راهبری پایان نامه و رساله را عهده دار باشند.
  تبصره: اولویت واگذاری راهنمایی پایان نامه و رساله در گروه های آموزشی با اعضای هیأت علمی شاغل می‌باشد.

  رعایت توازن در تخصیص پایان¬نامه¬ها (مصوبه هیأت رئیسه دانشکده ۲۲/۰۱/۱۴۰۱) /
  ابلاغیه شماره ۷۱/۱۰۸۰۱۲ مورخ ۰۲/‏۰۵/‏۱۴۰۱‬

  گروه های آموزشی با نظارت و مسئولیت مدیران محترم گروه، مسأله بهره وری متوازن را به نحوی مدنظر داشته باشند که توزیع پایان نامه ها، هم به لحاظ کیفی و هم به لحاظ کمّی، به گونه ای انجام شود که از توانمندی همه اعضای محترم هیأت علمی استفاده شود.

  تعیین تکلیف راهنمایی پایان نامه / رساله‌ها درخصوص اعضای هیأت علمی که از فرصت مطالعاتی خارج از کشور و یا مأموریت استفاده می‌نمایند./
  ابلاغیه مصوبه شورای برنامه ریزی، گسترش و نظارت آموزشی دانشگاه به شماره ۱۲۳/۲۱۶۹۴ مورخ ۰۴/‏۰۲/‏۱۴۰۲‬

  - اعضای هیأت علمی عازم فرصت مطالعاتی و یا مأموریت پژوهشی بیش از شش ماه، نباید در هنگام عزیمت، مسئولیت راهنمایی مستقل و یا استاد راهنمای اول پایان نامه‌های کارشناسی ارشد را به عهده داشته باشند. حضور استاد راهنمای مستقل و یا استاد راهنمای اول در جلسه دفاع نهایی از پایان نامه کارشناسی ارشد الزامی است.
  ۲- اعضای هیأت علمی عازم فرصت مطالعاتی و یا مأموریت پژوهشی بیش از یکسال، نباید در هنگام عزیمت، مسئولیت راهنمایی مستقل و یا استاد راهنمای اول رساله دکتری را به عهده داشته باشند. حضور استاد راهنمای مستقل و یا استاد راهنمای اول در جلسه تصویب طرح پیشنهادی رساله دکتری و همچنین در جلسه دفاع نهایی از رساله دکتری الزامی است.
  تبصره: قبل از آغاز فرصت مطالعاتی و یا مأموریت پژوهشی، گروه آموزشی موظف به جایگزینی استاد راهنمای مستقل و یا استاد راهنمای اول پایان نامه / رساله می‌باشد.