Skip to Content

 

گروه تاریخ

 با توجّه به این‌که رشته تاریخ از جمله نخستین رشته‌های تحصیلی در دارالمعلمین مرکزی و سپس عالی بود و پس از تأسیس دانشگاه  تهران نیز رشته «تاریخ و جغرافیا» از اصلی‌ترین رشته‌های تحصیلی در دانشکده ادبیات به شمار آمد، می‌توان گفت که سابقه فعّالیت رشته آموزشی تاریخ در نظام دانشگاهی ایران به نزدیک به صد سال می‌رسد.

 تاریخ طولانی فعّالیت گروه تاریخ در نظام دانشگاهی ایران را به کوتاهی و در دو دوره‌ی اصلی می‌توان بررسی کرد:

 

   دوره‌ی یکم: از آغاز تا تأسیس گروه آموزشی تاریخ

  در دوره نخست ، الگوی آموزشی در دانشگاه تهران برگرفته از اصول آموزش عالی فرانسه بود و از این رو "تاریخ و جغرافیا یک رشته واحد محسوب می شد و دروس ارائه شده ترکیبی از مواد درسی تاریخ و جغرافیا بود . این دوره ی آموزشی از سال 1298 تا 1342 ادامه داشت

 نسل اول استادان تاریخ در این دوره از برجسته‌ترین دانشمندان ایران به شمار می‌رفتند. استادانی چون عباس اقبال آشتیانی، غلام‌رضا رشیدیاسمی، عبدالحسین‌خان شیبانی (وحیدالملک)، سعید نفیسی و نصرالله فلسفی از جمله این دانشمندان بودند

 

 دوره‌ی دوم: دوران فعّالیت به صورت گروه تاریخ

  شاید بتوان گفت که مهم‌ترین تغییر در شکل نظام آموزش عالی ایران در سال تحصیلی 43-1342 صورت گرفت. در این سال دانشگاه تهران در صدد برآمد تا شیوه و برنامه درسی دانشکده‌ها را از صورت پراکنده درسی خارج و درس‌ها و مواد آموزشی مشابه را در یک جا جمع کند.. دستاورد این تصمیم، ایجاد گروه‌های آموزشی در دانشگاه و از جمله در دانشکده ادبیات بود. در پی این دگرگونی، گروه مستقل آموزشی تاریخ تأسیس گردید و نظام آموزشی آن همانند امروز، بر اساس گذراندن واحدهای درسی تغییر یافت

  تالار دکتر باستانی :

 

 دیگر تحول قابل توجّه در گروه تاریخ از این دیدگاه، افتتاح تالارهای جدید بود. کلاس 332 در سال تحصیلی 83-1382 پس از بازسازی و نصب تجهیزاتی که عمدتاً توسط منابع مالی اخذ شده از بیرون از دانشگاه فراهم آمده بود، به صورت کنونی درآمد و به پاس بیش از نیم قرن فعّالیت علمی استاد دکتر محمدابراهیم باستانی پاریزی، با کسب اجازه از اولیای محترم دانشکده ادبیات، به نام ایشان نامگذاری گردید و برای مطالعات و تحقیقات مربوط به خلیج فارس و آسیای مرکزی و قفقاز اختصاص یافت. افزون بر آن قسمتی از دفتر قدیم گروه تاریخ در سال 1385 بازسازی و با استقرار تجهیزات نو، به عنوان کارگاه پژوهش گروه تاریخ عمدتاً برای تشکیل کلاس‌های دوره دکتری تاریخ آماده شد.

 

کتابخانه گروه تاریخ :

  از لحاظ کتابخانه گروه نیز تحولی قابل توجّه به وجود آمد. خوشبختانه دانشگاه تهران به عنوان نماد آموزش عالی ایران دارای بزرگ‌ترین کتابخانه‌های دانشگاهی است. در دانشکده ادبیات نیز یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین کتابخانه‌های دانشگاهی کشور وجود دارد که قدمت آن حتی از کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه نیز بسیار بیشتر است. هسته اولیه قفسه‌های کتابخانه گروه تاریخ نیز از باقی‌مانده قفسه‌هایی فراهم آمد که روزگاری به کتابخانه موقوفی خاندان فرمانفرماییان تعلق داشت. توضیح این‌که خاندان فرمانفرماییان که دکتر حافظ فرمانفرماییان عضوی از همین خانواده و از استادان پیشین گروه تاریخ بود، بخشی از کتابخانه خویش را به دانشکده ادبیات دانشگاه تهران وقف کرد. در سالهای اخیر ، مجموعه کتابهای وقفی به مخزن کتابخانه دانشکده منتقل شد و پس از چند سال قفسه های آن برای تاسیس هسته اولیه کتابخانه گروه تاریخ مورد استفاده قرار گرفت .این کتابخانه حاصل فعّالیت صمیمانه و بدون چشمداشت تعدادی از استادان گروه تاریخ است که طی دوره کوتاهی که از زمان تأسیس آن می‌گذرد، به یک کتابخانه تخصصی برای پژوهش‌های تاریخی تبدیل شده است. این کتابخانه نیز به پاس خدمات علمی استاد دکتر احسان اشراقی به نام ایشان نامگذاری شده است. در تابستان سال 1387 با اجازه دانشکده ادبیات و علوم انسانی ، کلاس 327 از محل بخش عمده هیات امنای آثار مرحوم سید محمد علی جمالزاده و کمک حضرت آیت الله شهرستانی نماینده محترم حضرت آیت الله العظمی سیستانی و یاری کتابخانه ، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی و بخشش آقای دکتر موری موتو کازئو (استاد دانشگاه توکیو) بازسازی و تجهیز و به پاس خدمات علمی پیشکسوتان گروه تاریخ به نام «تالار استاد عباس اقبال آشتیانی(تحقیقات تاریخ اسلام و ایران)» نامگذاری شد.

  از سال 1381 به بعد، گروه تاریخ در صدد برآمد تا خلاء آموزشی در دیگر عرصه‌های مهم پژوهش‌های تاریخی را تا حدی برطرف کند. به همین منظور با تلاشی جدّی پیشنهاد تأسیس سه رشته دیگر کارشناسی ارشد را به دانشگاه ارایه کرد. سه گرایش جدید عبارتند از: مطالعات آسیای مرکزی و قفقاز، مطالعات خلیج فارس و گرایش نسخه‌های خطی و اسناد و مدارک تاریخی. دو گرایش نخست از سال 1385 تصویب شدند و دانشجویانی برای این دو گرایش پذیرفته شدند. گرایش سوم یعنی نسخه‌های. خطی و اسناد تاریخی در آبان ماه 1386 به تأیید و وزارت علوم رسید و تصویب شد، بنابراین با ایجاد این سه گرایش جدید، گروه تاریخ در مقطع کارشناسی ارشد در شش گرایش دانشجو می‌پذیرد. در مقطع دکتری نیز پس از سال 1378، به پیشنهاد گروه تاریخ دو گرایش جدید شامل گرایش تحصیلی تاریخ اسلام و تاریخ ایران باستان تأسیس شدند

  
  جدول اطلاعات و آمار گروه تاریخ مربو ط به پنج سال اخیر

 

ردیف

عناوین

تعداد

 

1

تعداد دانش‌آموختگان کارشناسی ارشد

120 نفر

 

2

تعداد دانش‌آموختگان دکتری تخصصی

23 نفر

 

3

تعداد کتاب‌های موجود در کتابخانه  تخصصی گروه

20000جلد

 

4

تعداد عناوین مجلات علمی ادواری مشترک

3 عنوان

 

5

تعداد بانک‌های علمی مشترک (در دسترس از طریق وب سایت)

4

 

6

تعداد کنفرانس‌های علمی برگزار شده در گروه

22

 

7

تعداد طرح‌های پژوهشی برجسته انجام شده

8

 

8

تعداد اعضای هیات علمی

17نفر

 

9

تعدادآزمایشگاه‌های قابل استفاده

3

 

 

امکانات :

 گروه تاریخ دانشگاه تهران به منظور سهولت تحقیق دانشجویان محققان از سراسر کشور اقدام به تهیه بانک های اطلاعاتی نموده است .این بانک های اطاعاتی عبارتند از :

 • بانک اطلاعات روز شمار تفصیلی تاریخ قاجاریه شامل 28 هزار رکورد

 • بانک اطلاعات روز شمار مشروطیت شامل 17 هزار رکورد

 • بانک اطلاعات تاریخ اسلام شامل 52 هزار رکورد

 • بانک اطلاعات کتاب شناسی شامل 29 هزار جلد کتاب چاپی و خطی 

 

 کلیه این بانکها بر کامپیوترهای گروه تاریخ نصب شده و مورد استفاده دانشجویان قرار دارد

 
  آزمایشگاه با وسعت 80 متر با تجهیزاتی چون:

 • 1 دستگاه کامپیوتر
 • 1 دستگاه پروژکتور

 • 1 دستگاه ویدئو وی اچ اس

 • 1 دستگاه دیودی

 • 1 دستگاه دی وی دی ضبط و پخش

 • 1 دستگاه آمپلی‌فایر و میکروفون سر خود سیار

 • 1 دستگاه آمپلی‌فایر

 • 13 میکروفون ثابت و سیار

 • 1 دستگاه اورهد

 • 2 دستگاه تلویزیون

 

کارگاه پژوهش با وسعت 30 مترمربع با تجهیزاتی چون:

 

                                                                                         

 • 1 دستگاه کامپیوتر

 • 1 دستگاه پروژکتور

 • 1 دستگاه دی وی دی

 • 1 دستگاه آمپلی فایر

 • 20 میکروفون ثابت

 • 2 دستگاه تلویزیون

 

تالار استاد عباس اقبال : 

 

 

 وهمچنین  در جهت گسترش کتابخانه گروه تاریخ ، اتاق 327 به عنوان یک کلاس چند منظور  در نظر گرفته شده است . که بخش اعظم آن تکمیل شده است و با عنایت خداوند متعالی سیستم های الکترونیکی آن که شامل:

 • 1 دستگاه کامپیوتر

 • 1 دستگاه پروژکتور

 • 1 دستگاه ویدئو وی اچ اس

 • 1 دستگاه دی وی دی

 • 1 دستگاه دی وی دی ضبط و پخش

 • 1 دستگاه آمپلی فایر

 • 13 میکروفون ثابت و سیار

 • 1 دستگاه اورهد

 • 2 دستگاه تلویزیون

  می باشد در این مکان نصب خواهد شد.

     و علاوه بر آن تمامی تالارها ی گروه تاریخ با طرح« شهر الکترونیکی دانشگاه  ریاست محترم دانشگاه آقای دکتر رهبر»  به سیستم وایرلس تجهیز خواهد شد.

چشم انداز برنامه های آینده گروه تاریخ 

 گروه تاریخ دانشگاه تهران در صدد است تا ضمن بهبود شرایط آموزشی و پژوهشی کنونی در عرصه‌های جدید تحقیقات تاریخی نیز دامنه این فعالیت‌ها را گسترش دهد. از مهمترین برنامه‌های گروه در این باره توسعه گرایش‌های مربوط به تحصیلات تکمیلی است.

 چنان‌که پیشتر به کوتاهی ذکر شد، گروه تاریخ دانشگاه تهران برای نخستین‌بار در ایران برنامه‌ای جامع برای راه‌اندازی گرایش‌های  جدید دکتری و کارشناسی ارشد طراحی کرد. بخشی از این برنامه تحقق یافت و نتیجه آن راه اندازی دو گرایش کارشناسی ارشد  به نام‌های مطالعات خلیج فارس و مطالعات آسیای مرکزی و قفقاز بود. بااینکه همراه با برنامه این دو گرایش، برنامه‌ای برای گرایش  نسخه‌های خطی واسناد و مدارک تاریخی نیز به تصویب دانشگاه تهران رسیده بود اما اعلام آن از سوی وزارت علوم، تحقیقات و  فناوری به طول انجامید. خوشبختانه این گرایش برای سال آینده تحصیلی (88-1387) راه اندازی شده و در سال یاد شده دانشجو  خواهد پذیرفت.

در حال حاضر چند برنامه دیگر برای گسترش دوره های تحصیلات تکمیلی در گروه تاریخ در دست اقدام است . شورای گروه تاریخ برنامه راه اندازی دو گرایش دوره دکتری تحت عنوان مطالعات خلیج فارس و آسیای مرکزی و قفقاز را تصویب کرده است و به زودی طرح تفصیلی دورس آن نیز تنظیم خواهد شد . افزون بر آن طرحی برای راه اندازی گرایش کارشناسی ارشد به عنوان ایرانشناسی نیز در حال شکل گیری است.

 گسترش کتابخانه تخصصی گروه تاریخ که هم اینک دارای مهم‌ترین و گاه کمیاب‌ترین منابع به زبان‌های گوناگون برای پژوهش‌های تاریخی است، از دیگر برنامه‌های مهم گروه تاریخ است که امید می‌رود با عنایتی که اولیای محترم دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران در زمینه ارتقای فعالیتهای پژوهشی داشته‌ و دارند، این هدف مهم دست‌ یافتنی شود

آن‌چه تحولات گروه تاریخ را در سال‌های اخیر قابل‌توجّه‌تر می‌سازد، نه توسعه فیزیکی بلکه گسترش در حوزه علمی، آموزشی و پژوهشی است. واقعیت این است که در تمامی تغییرات برنامه‌های درسی، بازنگری و روزآمد ساختن دروس در مقاطع مختلف، گروه تاریخ دانشگاه تهران نقشی اساسی داشته است. از این دیدگاه اشاره به تغییراتی که در دوره‌های تحصیلات تکمیلی صورت گرفته ضروری است. تا پیش از انقلاب اسلامی در گروه تاریخ تعداد محدودی دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری تحصیل می‌کردند. این مقاطع نیز فقط به تاریخ ایران اختصاص داشتند. در سال‌های أخیر در مقطع تحصیلات تکمیلی در گروه تاریخ توسعه‌ای چشمگیر رخ داده است. در مقطع کارشناسی ارشد، در ابتدا دو گرایش دیگر یعنی تاریخ ایران باستان و تاریخ اسلام تأسیس شدند. از سال 1381 به بعد، گروه تاریخ در صدد برآمد تا خلاء آموزشی در دیگر عرصه‌های مهم پژوهش‌های تاریخی را تا حدی برطرف کند. به همین منظور با تلاشی جدّی پیشنهاد تأسیس سه رشته دیگر کارشناسی ارشد را به دانشگاه ارایه کرد.

 سه گرایش جدید عبارتند از: مطالعات آسیای مرکزی و قفقاز، مطالعات خلیج فارس و گرایش نسخه‌های خطی و اسناد و مدارک تاریخی. دو گرایش نخست از سال 1385 تصویب شدند و دانشجویانی برای این دو گرایش پذیرفته شدند. گرایش سوم یعنی نسخه‌های. خطی و اسناد تاریخی در آبان ماه 1386 به تأیید و وزارت علوم رسید و تصویب شد، بنابراین با ایجاد این سه گرایش جدید، گروه تاریخ در مقطع کارشناسی ارشد در شش گرایش دانشجو می‌پذیرد. در مقطع دکتری نیز پس از سال 1378، به پیشنهاد گروه تاریخ دو گرایش جدید شامل گرایش تحصیلی تاریخ اسلام و تاریخ ایران باستان تأسیس شدند.

 مجله :

در حوزه انتشارات نیز در گروه تاریخ تغییراتی قابل توجّه رخ داد که افزون بر افزایش کتاب‌های پژوهشی استادان، انتشار مجله تاریخ، نشریه تخصصی گروه تاریخ مهم‌ترین آن‌ها بود. سابقه چاپ مجله‌ای به این نام در گروه تاریخ دانشگاه تهران به سال های 1355و 1356 باز می گردد.

 طی این سال‌ها دو شماره از این مجله به کوشش استادان محترم گروه تاریخ در آن وقت، انتشار یافته بود.

پس از سال 1357 تا سال 1378 انتشار این مجله که نخستین نشریه دانشگاهی تحقیقات تاریخی بود به تعویق افتاد. در سال 1378 اندیشه انتشار دوباره مجله تاریخ در گروه تاریخ دانشگاه تهران احیاء شد. از آن هنگام تا سال 1382 هر سال یک شماره از مجله تاریخ نشر یافته است. از این پنج شماره، شماره چهارم سال 1381 ویژه تحقیقات مربوط به انقلاب مشروطیت ایران است و شماره پنجم به تحقیقات مربوط به خلیج فارس اختصاص یافته است. در حال حاضر گروه تاریخ برای چاپ شماره‌های دیگر این نشریه برنامه‌ریزی جدّی دارد و شماره سال 1383 که ویژه بررسی‌های مربوط به تاریخ اسلام است منتشر شده است.

نمودار زیر نمایانگر مشخصات اصلی شماره‌هایی از مجله تاریخ است که تاکنون چاپ شده‌اند.

 نمودار شماره‌های نشر یافته مجله تاریخ :

 

دوره

سال

شماره

عنوان

دوره قدیم

1355، شهریور

شماره یکم از جلد اول

ضمیمه مجله دانشکده ادبیات و علوم انسانی. (عنوان مجله در شماره اول این بود: نشریه گروه آموزشی تاریخ)

1356، بهار و تابستان

شماره دوم از جلد اول

ضمیمه مجله دانشکده ادبیات و علوم انسانی. (عنوان شماره دوم چنین بود: نشریه تحقیقی گروه آموزشی تاریخ)

1379، بهار

شماره یکم، سال یکم

 

1380

شماره یکم، سال دوم

 

1381

شماره پیاپی سوم،سال سوم

 

دوره جدید

1382

شماره پیاپی چهارم، سال چهارم

ویژه بزرگداشت یکصدمین سالگرد انقلاب مشروطیت ایران

1382

شماره پیاپی پنجم، سال چهارم

ویژه نامه خلیج فارس

1383

 

شماره ویژه تاریخ اسلام

 

در زمستان سال 1387 ، دستورالعمل جدیدی برای انتشار نشریه های تخصصی علمی و پژوهشی در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران ابلاغ شد. بنابر این ، انتشار «نشریه تاریخ » ادامه نیافت و به جای آن مجوز انتشار مجله ای تازه با عنوان «پژوهشهای علوم تاریخی» صادر شد . نشریه جدید گروه تاریخ ، علمی و پژوهشی است و هم اکنون شماره های پاییز و زمستان سال 1388 آن فراهم آمده و به زودی منتشر خواهد شد.

آمار

گروه تاریخ دانشگاه تهران  در دوره کارشناسی و همچنین در شش گرایش کارشناسی ارشد و سه گرایش دکتری  هر ساله دانشجو می پذیرد که مجموع دانشجویان شاغل به تحصیل  به شرح زیر است: 

تعداد دانشجویان مقطع تحصیلی گروه تاریخ سال 88 :

 کارشناسی :                                             140 نفر

 
کارشناسی ارشد :                                     150 نفر

 
دکتری :                                                     64 نفر

 
جمع کل : 356 نفر

 

 دروس مقطع کارشناسی 
  

دروس پایه  : ۲۸ واحد

دروس اختیاری : ۲۴ واحد

دروس اصلی : ۶۸ واحد

 

 دروس پایه ۲۸ واحد :

 

نام درس واحد


قرائت متون تاریخی به زبان عربی1

۲

قرائت متون تاریخی به زبان فارسی 1

۲

قرائت متون تاریخی به زبان انگلیسی 1

۲

قرائت متون تاریخی به زبان انگلیسی 2

۲

 کلیات و مبانی علم تاریخ

۲

روش تحقیق در تاریخ 

۲

تاریخنگاری و تحولات آن در ایران و جهان

۲

 گاهشماری و تقویم

۲

مبانی تاریخ اجتماعی ایران

۲

تاریخ اندیشه های سیاسی در ایران و اسلام

۲

مبانی جامعه شناسی

۲

کلیات جغرافیا ( با تکیه بر جغرافیای ایران )

۲

مبانی علم سیاست

۲

فلسفه تاریخ

۲

 

 

  دروس اختیاری ۲۴ واحد 

نام درس واحد 


ایران پیش از تاریخ

۲

سلسه های شرقی ایران قدیم

۲

تاریخ اسلام در حوزه اقیانوس هند و جنوب شرقی آسیا

۲

شناخت و نقد منابع و مآخذ تاریخ ایران بعد از اسلام

۲

تاریخ تمدنهای مشرق زمین

۲

ادیان ایران باستان

۲

مبانی تکوین و تحول تمدنهای جهان

۲

آشنایی با خطوط و زبانهای ایران پیش از اسلام

۲

شناخت و نقد منابع و مآخذ ایران بعد از اسلام

۲
شناخت و نقد منابع و مآخذ ایران پیش از اسلام ۲

قیام کربلا 

۲

تاریخ گسترش اسلام در آفریقا و اروپا از آغاز تا سقوط اندس

۲

تاریخ خلفای مصر و حمدانیان

۲

مبانی حکومت و ساخت قدرت در ایران

۲

روانشناسی اجتماعی

۲

تاریخ های محلی

۲

تاریخ خلیج فارس و سرزمینهای همجوار

۲

تاریخ دیپلماسی ایران

۲

تاریخ عرفان و تصوب در ایران و اسلام

۲

تاریخ و فرهنگ و تمدن اسلامی

۲

تاریخ فرهنگ و تمدن ایران

۲

تاریخ تفکر سیاسی در دوره قاجاریه

۲

تاریخ اندیشه ها و مکاتب سیاسی در غرب

۲

تاریخ احزاب و مطبوعات ایران در دوره قاجاریه

۲

تاریخ نفت در ایران و خاورمیانه

۲

تاریخ پیامبران

۲

تاریخ هنر و معماری اسلامی

۲

جغرافیای انسانی

۲

جغرافیای تاریخی سرزمین های اسلامی

۲

جامعه شناسی تاریخی

۲

مبانی علم اقتصاد

۲

فرهنگ و تمدن ایران دروه صفویه

۲

تاریخ قاره آمریکا

۲

تاریخ استعمار غرب و رشد سرمایه داری

۲

تاریخ شبه  قاره هند

۲

تاریخ آفریقا

۲

اقتصاد سیاسی

۲

قرائت متون به زبان عربی۲

۲

قرائت متون تاریخی به فارسی ۲

۲

تاریخ اسلام در ممالک قفقاز

۲

تاریخ اسلام در آسیای میانه

۲

ریشه های تاریخی توسعه نیافتگی در ایران

۲

تاریخ تمدنهای مشرق زمین

۲

تاریخ روسیه  تا فروپاشی اتحاد شوروی

۲

تاریخ چین و ژاپن

۲
نهضت روحانیت در دو سده اخیر ایران ۲
تاریخ نهضت ها و جنبش های اسلامی جهان در دو قرن اخیر ۲
تاریخ عقاید اقتصادی ۲
تاریخ نهضت فلسطین ۲
قوم شناسی و مردم شناسی تاریخی ایران ۲
مبانی کار آفرینی ۲

 

دروس اصلی ۶۸ واحد : 

نام درس واحد 


تاریخ یونان و روم

۲

تاریخ بیزانس

۲

اروپا در قرون وسطی

۲

 اروپا در قرن جدید 

۲

 تاریخ اروپا از انقلاب فرانسه تا جنگ جهانی اول

۲

 اروپا از جنگ جهانی اول تا کنون

۲

 تاریخ  اسلام از میلاد پیامبر تا سال ۴۱ هجری قمری

۲

 تاریخ تحولات  جهان اسلام از سال۴۰ تا ۲۲۷ هجری قمری

۲
تحولات جهان اسلام از ۲۲۷ تا سقوط بغداد ۲

 تاریخ تشیع ۱ از آغاز تا قرن۵ هجری

۲

 تاریخ تشیع 2 از قرن ۵ تا قرن ۱۰هجری

۲

 تاریخ تحلیلی زندگی ائمه (ع)

۲

تاریخ تحولات جهان اسلام از قرن ۷ هجری تا قرن ۱۰ هجری 

۲

تاریخ عثمانی و ترکیه جدید 

۲

تاریخ ایران از ورود آریایی ها تا پایان دوره هخامنشیان 

۴

تاریخ ایران در دوره سلوکی و اشکانی

۲

تاریخ ایران در دوره ساسانیان

۴

 تاریخ تحولات سیاسی  ایران از ورود اسلام تا پایان حکومت علویان طبرستان

۲

 تاریخ تحولات سیاسی ایران در دوره سلجوقیان

۲

 تاریخ تحولات سیاسی ایران در دوره سامانیان ، دیلمیان ، غزنویان

۲

تاریخ تحولات سیاسی  ایران در دوره غوریان و خوارزمشاهیان 

۲

تاریخ تحولات سیاسی  ایران در دوره حمله مغول و ایلخانیان

۲

 تحولات سیاسی ایران در دوره صفویان

۴

 تحولات سیاسی ایران از زوال ایلخانیان تا آغاز حکومت صفویان

۲

تحولات ایران در دروه افشاریان و زندیان

۲

تحولات  ایران از آغاز دوره قاجاریه تا انقلاب مشروطیت

۴

انقلاب مشروطیت و تحولات ایران تا انقراض حکومت قاجاریه

۲

تاریخ تحولات  ایران از انقراض قاجاریه تا ۲۸ مرداد

۴
انقلاب اسلامی و ریشه های تاریخی آن ۲

 

 

 

برنامه درسی مقطع کارشناسی ارشد گرایش تاریخ اسلام

 

ترم اول

ردیف

عنوان درس

تعداد واحد

۱

تاریخ تمدن و فرهنگ اسلامی(با تکیه بر تاثیر متقابل ایران و اسلام)

۲

۲

جنبش های یکصد سال اخیر

۲

۳

سیره علوی

۲

۴

تاریخ اسلام در آسیای مرکزی و شبه قاره هند

۲

۵

شناخت روشهای تحقیق در تاریخ(سمینار)

۲

 

 

ترم دوم

ردیف

عنوان درس

تعداد واحد

۱

نقد و بررسی تاریخ اسلام تا پایان عباسیان

۲

۲

سیره نبوی

۲

۳

ملل و نحل با تکیه بر مسائل اجتماعی و سیاسی

۲

۴

فلسفه تاریخ

۲

۵

نقد و بررسی متون تاریخی

۲

۶

متون تاریخی به عربی

۲

 

 

ترم سوم

ردیف

عنوان درس

تعداد واحد

۱

سیر اندیشه های سیاسی و اجتماعی در جهان اسلام(با تکیه بر اندیشه های شیعه)

۲

۲

متون تاریخی به زبان انگلیسی

۴

۳

پایان نامه

۴

 

 

ترم چهارم

ردیف

عنوان درس

تعداد واحد

۱

پایان نامه

۴

 

 

برنامه درسی مقطع کارشناسی ارشد گرایش ایران دوره اسلام

ترم اول

ردیف

عنوان درس

تعداد واحد

۱

نقد و بررسی متون تاریخی

۲

۲

متون تاریخی به زبان عربی

۲

۳

نقد و بررسی تاریخ ایران از سقوط ساسانیان تا آغاز خلافت عباسیان

۲

۴

شناخت روشهای تحقیق در تاریخ(سمینار)

۲

 

 

ترم دوم

ردیف

عنوان درس

تعداد واحد

۱

تاریخ تمدن و فرهنگ اسلامی(با تکیه بر تأثیر متقابل ایران و اسلام

۲

۲

نقد و بررسی تاریخ ایران از خلافت عباسیان تا سقوط بغداد

۲

۳

متون تاریخی به زبان انگلیسی

۴

۴

جنبشهای یکصد سال اخیر

۲

۵

نقد و بررسی تاریخ مغولان؛ تیموریان و حکومتهای محلی

۲

 

 

ترم سوم

ردیف

عنوان درس

تعداد واحد

۱

ایران در عهد قاجاریه با تکیه بر مناسبات خارجی و نهضت مشروطیت

۲

۲

تاریخ معاصر ایران

۲

۳

فلسفه تاریخ

۲

۴

نقد و بررسی تاریخ ایران از صفویان تا ظهور قاجاریه

۲

۵

پایان نامه

۴

 

 

 

ترم چهارم

ردیف

عنوان درس

تعداد واحد

۱

پایان نامه

۴

 

برنامه درسی مقطع کارشناسی ارشد گرایش ایران باستان

 

ترم اول

ردیف

عنوان درس

تعداد واحد

۱

تاریخ تمدن و فرهنگ اسلامی(با تکیه بر تأثیرمتقابل ایران و اسلام)

۲

۲

متون تاریخی به زبان انگلیسی

۴

۳

جنبش های یکصد سال اخیر

۲

۴

شناخت روش های تحقیق  در تاریخ

۲

۵

تاریخ ایران براساس روایات ملی

۲

 

 

ترم دوم

ردیف

عنوان درس

تعداد واحد

۱

متون تاریخی به زبان عربی

۲

۲

فلسفه تاریخ

۲

۳

شناخت نظام های سیاسی ، اجتماعی

۲

۴

نقد و بررسی  ایران باستان در متون تاریخی ایرانی و غیر ایرانی و اسلامی

۲

۵

نقد و بررسی متون تاریخی

۲

 

 

ترم سوم

ردیف

عنوان درس

تعداد واحد

۱

شناخت خطوط و زبانهای ایران باستان

۲

۲

روابط سیاسی ؛فرهنگی و اقتصادی ایران باستان با سرزمینهای دیگر

۲

۳

بررسی و مطالعه انتقادی ادیان ایران باستان

۲

۴

پایان نامه

۴

 

 

ترم چهارم

ردیف

عنوان درس

تعداد واحد

۱

پایان نامه

۴

 

 

برنامه درسی مقطع کارشناسی ارشد گرایش مطالعات خلیج فارس

 

ترم اول

ردیف

عنوان درس

تعداد واحد

۱

جغرافیای تاریخی و دگرگونیهای ترکیب انسانی و قومی خلیج فارس

۲

۲

متون تاریخی به زبان انگلیسی

۴

۳

فلسفه تاریخ

۲

۴

روش های تحقیق در تاریخ(سمینار)

۲

 

 

ترم دوم

ردیف

عنوان درس

تعداد واحد

۱

تاریخ تحولات اقتصادی خلیج فارس با تکیه بر نقش نفت در دوران معاصر

۲

۲

مناسبات ایران و کشورهای حاشیه خلیج فارس در ادوار تاریخی(با تکیه بر دوران معاصر و نقش قدرتهای خارجی)

۲

۳

تاریخ تحولات سیاسی خلیج فارس از آغاز تا دوره صفویه

۲

۴

تاریخ تحولات سیاسی خلیج فارس از صفویه تا پایان قاجاریه

۲

۵

حضور قدرتهای جهانی در خلیج فارس و مناسبات سیاسی و اقتصادی آنان با کشورهای منطقه

۲

 

 

ترم سوم

ردیف

عنوان درس

تعداد واحد

۱

نقد و بررسی متون تاریخی

۲

۲

تاریخ تمدن و فرهنگ اسلامی

۲

۳

متون تاریخی به زبان عربی

۲

۴

سیاست و حکومت در کشورهای حاشیه خلیج فارس

۲

۵

پایان نامه

۴

 

 

ترم چهارم

ردیف

عنوان درس

تعداد واحد

۱

پایان نامه

۴

 

 

برنامه درسی مقطع کارشناسی ارشد گرایش مطالعات آسیای مرکزی و قفقاز

 

ترم اول

ردیف

عنوان درس

تعداد واحد

۱

زبان روسی(۱)

۴

۲

فلسفه تاریخ

۲

۳

نقد و بررسی متون تاریخی

۲

۴

شناخت روش های تحقیق در تاریخ

۲

 

 

ترم دوم

ردیف

عنوان درس

تعداد واحد

۱

جغرافیای تاریخی ماورالنهر؛ ترکمنستان و قفقاز

۲

۲

اسلام در آسیای مرکزی و قفقاز از آغاز تا روزگار مغول

۲

۳

آسیای مرکزی و قفقاز از آغاز دوره مغول تا غلبه روسیه

۲

۴

امارت نشینها و خانات محلی در ماوراءالنهر و ترکستان

۲

۵

زبان روسی(2)

۲

۶

مناسبات و پیوندهای سیاسی،فرهنگی و تمدنی ایران و اسلام در آسیای مرکزی و قفقاز از عصر مغول تا غلبه روسیه

۲

 

 

ترم سوم

ردیف

عنوان درس

تعداد واحد

۱

سیاست و حکومت در آسیای مرکزی و قفقاز از آغاز استقلال تا کنون

۲

۲

تاریخ تمدن و فرهنگ اسلامی

۲

۳

قرائت متون تاریخی به زبان عربی

۲

۴

پایان نامه

۴

 

 

ترم چهارم

ردیف

عنوان درس

تعداد واحد

۱

پایان نامه

۴

 

 

 
برنامه درسی مقطع کارشناسی ارشد گرایش اسناد و مدارک آرشیوی

 

ترم اول

ردیف

عنوان درس

تعداد واحد

۱

روشهای تحقیق در تاریخ

۲

۲

سند شناسی و قرائت اسناد و متون تاریخی

۴

۳

نقد و بررسی متون تاریخی

۲

۴

متون تاریخی به زبان عربی

۲

 

 

ترم دوم

ردیف

عنوان درس

تعداد واحد

۱

نسخه پردازی، نسخه شناسی و نسخه آرایی

۲

۲

کاغذ شناسی

۲

۳

تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی

۲

۴

متون تاریخی به زبان انگلیسی

۴

۵

فهرست نویسی نسخه های خطی و اسناد تاریخی

۲

 

 

 

ترم سوم

ردیف

عنوان درس

تعداد واحد

۱

سیاق(تاریخچه، قرائت و انواع)

۴

۲

فلسفه تاریخ

۲

۳

پایان نامه

۴

 

 

ترم چهارم

ردیف

عنوان درس

تعداد واحد

۱

پایان نامه

۴

 

 

 

برنامه درسی مقطع دکترا گرایش تاریخ اسلام

 

ترم اول

ردیف

عنوان درس

تعداد واحد

۱

جامعه شناسی تاریخی

۲

۲

جغرافیای تاریخی

۲

۳

تاریخ نگاری در ایران

۲

۴

روش تحقیق پیشرفته

۲

 

 

ترم دوم

ردیف

عنوان درس

تعداد واحد

۱

دوره اموی و عباسی

۲

۲

فرهنگ و تمدن اسلامی در اروپا؛آسیا و آفریقا

۲

۳

تاریخ صدر اسلام

۲

 

 

ترم سوم

ردیف

عنوان درس

تعداد واحد

۱

تاریخ تشیع

۲

۲

تاریخ عثمانی

۲

 

 

ترم چهارم

ردیف

عنوان درس

تعداد واحد

۱

رساله

۱۸

 

 

برنامه درسی مقطع دکتراگرایش  ایران دوره اسلامی

ترم اول

ردیف

عنوان درس

تعداد واحد

۱

جامعه شناسی تاریخی

۲

۲

جغرافیای تاریخی

۲

۳

تاریخ نگاری در ایران

۲

۴

روش تحقیق پیشرفته

۲

 

 

ترم دوم

ردیف

عنوان درس

تعداد واحد

۱

روابط خارجی ایران از صفویه تا عصر حاضر (همراه با بررسی پیشینه ی روابط)

۳

۲

تاریخ معاصر ایران از آغاز قاجاران تا کنون

۳

 

 

ترم سوم

ردیف

عنوان درس

تعداد واحد

۱

ملل و نحل و تأثیر آنها در تحولات اجتماعی

۲

۲

بررسی و تحلیل اسناد و مدارک آرشیوی و کتابخانه ای

۲

 

 

 

ترم چهارم

ردیف

عنوان درس

تعداد واحد

۱

رساله

۱۸

 

 


 برنامه درسی مقطع دکترا گرایش ایران باستان

ترم اول

ردیف

عنوان درس

تعداد واحد

۱

جامعه شناسی تاریخی

۲

۲

جغرافیای تاریخی

۲

۳

تاریخ نگاری در ایران

۲

۴

روش تحقیق پیشرفته

۲

 

 

 

ترم دوم

ردیف

عنوان درس

تعداد واحد

۱

قرائت و بررسی کتیبه های عصر باستان،اشکانی وساسانی

۳

۲

تحولات سیاسی  و مناسبات اجتماعی؛اداری و اقتصادی ایران باستان همراه با بحث روابط خارجی

۳

 

 

 

ترم سوم

ردیف

عنوان درس

تعداد واحد

۱

تاریخ اساطیر در ایران باستان

۲

۲

زبان اوستایی

۲

 

 

 

ترم چهارم

ردیف

عنوان درس

تعداد واحد

۱

رساله

۱۸

 

 

 

مدیر گروه : آقای دکتر روزبه زرین کوب

 

اعضای هیات علمی گروه تاریخ

رتبه علمی

فرج الله احمدی

دانشیار

حسین بادامچی

استادیار

رسول جعفریان

استاد

زهرا حاتمی استادیار
حسن حضرتی

دانشیار

داریوش رحمانیان کوشککی

دانشیار

روزبه زرین کوب استادیار

حسن زندیه

استادیار

منصور صفت گل استاد
خدیجه عالمی

استادیار

کلثوم غضنفری

استادیار

یاسر قزوینی حائری استادیار
علی کالیراد استادیار
حمید کرمی پور

استادیار

نورالدین نعمتی

دانشیار

محمدباقر وثوقی

استاد

شهرام یوسفی فر استاد

 

 

 

تلفن :  61112579

پست الکترونیکی :  his.lit_ad@ut.ac.ir

سامانه رخ نما دانشگاه تهران

کلیه حقوق این سایت متعلق به دانشگاه تهران است.